Niezależna kultura europejska zagościła w Łaźni Nowej
Trans Europe HallesTwórcy i menedżerowie dziesiątek niezależnych centrów kultury znajdujących się w postindustrialnych halach, opuszczonych stoczniach i fabrykach Europy odwiedzili nowohucki teatr Łaźnia Nowa. Odbywa się tam 68. spotkanie Trans Europe Halles.
- Zorganizowanie tego forum akurat w Łaźni Nowej dowodzi, że podejmowane przez nas działania nie umykają uwadze Europy, że są doceniane i uważane za inspirujące. Cieszę się więc, że w tym międzynarodowym gronie mogę zaprezentować naszą instytucję, a przy okazji pokazać otoczenie, w jakim działamy, a więc całą Nową Hutę - podkreśla Bartosz Szydłowski, założyciel i dyrektor nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa.
Celem 68. już w historii TEH spotkania europejskich sieci niezależnych centrów kultury była wymiana pomysłów i doświadczeń dotyczących rewitalizacji zapomnianych postindustrialnych przestrzeni miast oraz przekształcenia ich w prężne ośrodki kultury.
W ramach imprezy odbyły się warsztaty, szkolenia i dyskusje (m.in. „Jak nie zwariować, pracując w instytucji kultury”, „Wszystko o europejskich funduszach”, „Jak stworzyć europejski projekt kulturalny od »a « do »z «”) oraz koncerty, spektakle i gra miejska, podczas których przedstawiciele europejskich instytucji kultury mieli okazję nawiązać nowe kontakty i zastanowić się wspólnie nad przyszłością swych placówek.
- Dla nas najważniejsze było zderzenie z opiniami i doświadczeniami ludzi, którzy tworzą i zarządzają instytucjami kultury w podobnych okolicznościach, choć często w zupełnie innych warunkach politycznych i społecznych. Współczesne myślenie o instytucji kultury coraz częściej sięga poza kategorie upowszechniania i produkcji artystycznej. Więcej jest w nim aspiracji do oddziaływania na rzeczywistość, ułatwiania dialogu społecznego, uaktywniania nowych energii i "przetykania" kanałów komunikacji. To całkowite przeciwieństwo zasad piramidy Maslowa, bo kultura towarzyszy lub może towarzyszyć człowiekowi równolegle na każdym poziomie jego życia. Nie jest uwarunkowana potrzebami, ale te potrzeby generuje - dodaje Szydłowski.
Trans Europe Halles to istniejąca od 1983 roku europejska sieć niezależnych centrów kultury, w której strukturach działają menedżerowie kultury m.in. z Amsterdamu, Helsinek, Berlina, a także z Moskwy, Budapesztu i Belgradu. Obecnie sieć tworzy 49 multidyscyplinarnych i społecznie zaangażowanych centrów członkowskich z całej Europy. Większość z nich znajduje się w postindustrialnych halach, opuszczonych stoczniach, fabrykach, kamienicach, dawnych drukarniach, gdzie działają niezależne europejskie centra kultury, odgrywające znaczącą rolę w kreowaniu polityki kulturalnej swoich regionów. Główną ideą TEH jest prowadzenie dynamicznego forum wymiany idei, współpracy oraz wzajemnego wsparcia w budowaniu artystycznej wolności. Prowadzony przez TEH od początków 2009 roku projekt "Changing Room" ma za zadanie przedstawić Komisji Europejskiej możliwości, jakie daje międzynarodowa współpraca w działaniach na rzecz kultury. Odbywające się w Łaźni Nowej warsztaty i konsultacje są jednym z elementów tego właśnie projektu. Nowohucki teatr Łaźnia Nowa należy do TEH od czterech lat i jest w niej pierwszą polską instytucją kultury.