Niezłe lale

\'\'Polski Teatr Lalek\'\' - Muzeum Etnograficzne w Łodzi

Wystawa \'\'Polski Teatr Lalek\'\' w Muzeum Etnograficznym w Łodzi prezentuje 300 lalek w 55 zespołach, ale to ledwie kropla w morzu lalkowych eksponatów.

Wczorajsze otwarcie wystawy przygotowanej przez dział widowisk lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego przy Placu Wolności 14 w Łodzi, rozpoczęło obchody 80-lecia muzeum. W zbiorach znajduje się siedem tysięcy lalek i trzy razy tyle archiwaliów: zdjęć, plakatów, programów teatralnych. - Najstarsze, najcenniejsze lalki teatralne pochodzą z szopki politycznej z 1910-1913 roku - wymienia Honorata Sych, kurator wystawy i kierownik działu widowisk lalkowych muzeum. - Ciekawostką są także odnalezione niedawno w Teatrze Pinokio lalki łódzkiego artysty Wacława Kondka do \'\'Wyspy Białego Łabędzia\'\' z 1973 roku.

- To już czwarty jubileusz w mojej pracy tutaj - mówi Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. - To pierwsze, jedyne moje miejsce pracy. Połowę z lat jubileuszu przepracowałem w muzeum, jedną czwartą tego czasu jestem jego dyrektorem.

Dyrektor Grygiel przypomniał, że w tym roku obchodzimy także setną rocznicę początków muzealnictwa łódzkiego.

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
24 marca 2011

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia