Nostalgia

"Wiśniowy sad" - aut. Anton Czechow - reż. Izabella Cywińska - Teatr Nowy w Poznaniu

"Wiśniowy sad" to napisany, tuż przed śmiercią, dramat Czechowa uznawany za jego duchowy testament oraz jedną z najwybitniejszych sztuk w jego dorobku artystycznym. Sztuka porusza problem przemijania i transformacji. Jest to opowieść o nieudanej próbie powrotu i zatrzymaniu lat dziecięcych, a także jest to historia o płynności ludzkich losów i nieuchronnej zmianie.

Spektakl opowiada historię Lubow Raniewskiej, dojrzałej kobiety, która powraca z Paryża do rodzinnego domu, miejsca pełnego wspomnień oraz sentymentu. Stary dwór okazuje się jednak chylić ku upadkowi. Zatrzymane w czasie przedmioty stanowią muzeum minionych lat, zaś skrzypiąca podłoga, martwe drzewa w sadzie oraz finansowe problemy, świadczą o bezwzględnie przemijającym czasie. Bohaterka zagubiona pośród widm przeszłości rozpaczliwe stara się podtrzymać rozpadającą się przeszłość.

"Wiśniowy sad" to opowieść o rozpadaniu się starego świata i nadchodzącej transformacji. Jest to historia ludzi, którzy zapatrzeni w widma przeszłości, usilnie starają się walczyć z nadchodzącymi zmianami i upadkiem przeszłości. Jest to sztuka o końcu, ale i o nowych początkach, o cezurze pomiędzy starym porządkiem a nowym.

"Wiśniowy sad" porusza również kwestie indywidualnego życia jednostek z ich uniwersalnymi problemami - traumą śmierci, oszukaną miłością, poczuciem odrzucenia, czy społecznym awansem. Każdy z bohaterów spektaklu jest bowiem zamkniętym mikrokosmosem, posiada właściwe sobie cechy, przywary i pragnienia. Pomimo jednak tej różnorodności borykają się oni z problemami dotykającymi każdego człowieka, co nadaje sztuce nader uniwersalny wydźwięk.

Spektakl oczarowuje nader misternie skomponowaną scenografią oraz kostiumami. Sceneria zachwyca bowiem od pierwszych chwil rozmywając granice pomiędzy tym, co realne a tym, co stanowi jedynie teatralną iluzję. Zaś kostiumy idealnie oddają realia minionej epoki, zaznaczając odrębność bohaterów i przemijającej klasowości. Również muzyka, użyta w spektaklu dla podkreślenia konkretnych wydarzeń, urzeka swoją subtelnością tym dogłębniej pochłaniając uwagę widza.

Wszystkie elementy spektaklu, począwszy od nader dokładnego ukazania realiów historii po odgrywane wydarzenia, pozwalają zatracić się w dramacie Czechowa. Indywidualno-uniwersalne problemy skłaniają zaś do refleksji nad przemijaniem i transformacją, równocześnie poruszając kwestie straty, zdrady oraz porzucenia.

Spektakl "Wiśniowy sad" niewątpliwie urzeknie każdego spragnionego estetyki minionej epoki, równocześnie pobudzając do refleksji nad upływającym czasem.

Aleksandra Sierka
Dziennik Teatralny Wielkopolska
19 listopada 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia