Nowa inicjatywa teatralna na Śląsku

Teatr Bezpański

Teatr Bezpański prosperuje prężnie od roku 2009 pod pieczą artystyczną Marleny Hermanowicz, skupiając młodych artystów sceny z terenu całego województwa śląskiego. Tworzy projekty różnorodne: od form kameralnych, po widowiskowe. Raz na zawsze spuszczeni ze smyczy energię swą spożytkowują na tworzenie "czegoś" z "niczego". Stawiają na wszechstronność, aktualność i piorunujące doznania nie tylko estetyczne, ale i intelektualne

Wyjście z „charakterystycznych pudełek" [scen pudełkowych i gmachów instytucjonalnych] ma umożliwić widzom bezpośredni kontakt ze sztuką na drodze eliminacji bariery rampy scenicznej. Istotą bliskości jest dialog artysty z widzem, który przełożyć ma się na status odbiorcy w teatrze. Bierności i marazmowi marionet ludzkich mówi zdecydowane „nie”. Wychodząc naprzeciw konwenansom i uprzedzeniom - wzbudzić należy dziś w młodym pokoleniu potrzebę sztuki. Teatr dotyka tego, co dziś dla człowieka ważne, bolesne, niepokojące.

Obecnie Teatr Bezpański przygotowuje się do premiery – debiutu scenicznego grupy na skalę województwa. Projekt spektaklu autorskiego Marleny Hermanowicz „Historia pewnej zbrodni”, oparty został na motywach powieści „Frankenstein”. Łączy on w sobie elementy teatru dramatycznego i muzycznego. Premiera widowiska przewidziana jest w nocy z 16 na 17 września 2011 roku, w Galerii Szyb Wilson w Katowicach, co jest związane bezpośrednio zarówno z założeniami Teatru Bezpańskiego, jak i samej Galerii. W skład obsady wchodzą  osoby debiutujące na dużej scenie oraz ci, którzy w teatrach pracują już zawodowo. Zaletą zespołu jest umiejętne połączenie indywidualizmu każdego z artystów sceny z wzajemną akceptacją siebie w grupie. Najlepszym dowodem kompromisu jest różnorodność środków wyrazu wpleciona w samą ideę spektaklu:  step, szczudlarstwo, taniec współczesny, street dance, pantomima, oprawa wokalna, lalkarstwo itd.

Młodą kadrę  wspierają wybitne i doświadczone jednostki. I tak za przygotowanie wokalne obsady odpowiada Bożena Wolff – Szczyrba, wieloletnia artystka chóralna Filharmonii Śląskiej, koncertująca w kraju i za granicą. Obecnie nauczyciel kształcenia słuchu, zespołów wokalnych i chóru Młodej Akademii Artystycznej Fundacji im. Krystyny Rudkowskiej w Katowicach. Choreografię  do spektaklu przygotowuje Katarzyna Gruca – tancerka i solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego, instruktor tańca klasycznego i charakterystycznego oraz pedagog baletu. Za scenografię odpowiedzialna jest Karolina Hajok, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza, która swoje pasje scenograficzne rozwija już od roku 2009 w nowo powstałej pracowni scenografii, prowadzonej przez dr Marcela Sławińskiego.

(-)
Materiały Teatru
18 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia