Nowa inscenizacja wspaniałej komedii

"Pan Jowialski" - reż. Artur Żmijewski - Teatr Telewizji

Trwają zdjęcia do nowego spektaklu Teatru Telewizji Polskiej. Akcja czteroaktowej komedii dzieje się na wsi, w dworku państwa Jowialskich. Stary Pan Jowialski, mieszka tu z żoną, synem Szambelanem, jego drugą żoną oraz Heleną, córką Szambelana z pierwszego małżeństwa.

Gości u nich starający się o rękę Heleny, prowincjonalny szlachcic Janusz. Przypadkiem do majątku Jowialskich trafiają młody literat Ludmir i jego przyjaciel malarz Wiktor, co owocuje serią przezabawnych sytuacji, groteskowych sporów, mistyfikacji i intryg.

Pan Jowialski to, jak określił Czesław Miłosz „komedia temperamentów". Zawsze grali w niej najwybitniejsi aktorzy. Tak też będzie i tym razem. Zachowując bogactwo fredrowskiego języka Artur Żmijewski chciał uniknąć dosłownego odtworzenia stylistyki dworkowej zapisanej w tekście. Dlatego zdjęcia realizowane będą nie w naturalnych wnętrzach, a w hali zdjęciowej, w której Arkadiusz Kośmider stworzy autorską wizję majątku Jowialskich. Istotną rolę odegra warstwa muzyczna spektaklu autorstwa Włodka Pawlika, który mistrzowsko połączy klasyczne wzorce z jazzową improwizacją.

Artur Żmijewski - aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i radiowy, reżyser filmowy i telewizyjny. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie (1990). Aktor Teatru Współczesnego w Warszawie (1990–1993), w latach 1998–2010 w zespole Teatru Narodowego. Wystąpił w wielu filmach, m.in.: Lawie (1990), w Katyniu (2007), w Moim rowerze (2012) i serialach telewizyjnych: Na dobre i na złe, Ojciec Mateusz. W Teatrze Telewizji zagrał, m.in. rolę tytułową w Hernanim Victora Hugo (1995), Klitandra w Uczonych białogłowach Moliere'a (1995), Marka w Drugim zabiciu psa Marka Hłaski (1996), Uda w Letnim dniu Sławomira Mrożka (2000), Mężczyznę w Operze mydlanej Spiro (2000) , Leona w Dożywociu Aleksandra Fredry (2001), Porucznika w Misiu Kolabo Kokocińskiego (2001), rolę tytułową w Edwardzie II Christophera Marlowe'a (2002) - otrzymał za nią nagrodę im. Stefana Treugutta, Doranta w Grze miłości i przypadku Pierre'a Marivaux (2002), Naczelnego w Niuzie Ryszarda Bugajskiego (2002), Prezydenta von Waltera w Intrydze i miłości Friedricha von Schillera (2004), Księdza Józefa Wójcika w Złodzieju w sutannie Pawła Woldana (2008), Męża w Ich czworo Gabrieli Zapolskiej (2014). W 2008 roku zadebiutował jako reżyser w Teatrze Telewizji przygotowując Emigrantów Sławomira Mrożka. Laureat nagrody „Telemaski" dla najlepszego aktora Teatru Telewizji w sezonach 2001/2002 i 2002/2003.

(-)
Materiał Teatru
24 marca 2018
Portrety
Artur Żmijewski

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia