Nowa kierowniczka artystyczna w Sosnowcu
Aneta Groszyńska nową kierowniczką artystyczną Teatru Zagłębia w SosnowcuOd 16 stycznia Teatr Zagłębia ma nowego kierownika artystycznego – zaproszenie do objęcia stanowiska przyjęła reżyserka Aneta Groszyńska. Teatrem pokieruje wspólnie z dyrektorem naczelnym Zbigniewem Leraczykiem.
W swojej pracy Aneta Groszyńska łączy działalność reżyserską i pedagogiczną. Poszukuje tematów i tekstów niewygodnych, „zamiatanych pod dywan". Szczególną rolę teatru rozumie jako miejsca spotkania, rozmowy i wspólnego doświadczania:
- W sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej brakuje merytorycznej debaty i zatracamy umiejętność rozmowy, to teatr, jako miejsce spotkania, umożliwia pielęgnowanie tych umiejętności - jest przestrzenią, w której można zabrać głos i zostać wysłuchanym i w której możemy wspólnie próbować szukać, budować i doświadczać. W ostatnim czasie Teatr Zagłębia prężnie się rozwijał i chciałabym wykorzystać ten potencjał - zapowiada nowa kierownik artystyczna.
Społeczności Teatru Zagłębia chce zaproponować działania umożliwiające żywe uczestnictwo w życiu kulturalnym i współtworzenie teatru. Planuje przygotować rozbudowany program edukacyjny wokół spektakli, cykle stematyzowanych spotkań, czytań, dyskusji i warsztatów. Tak, by zarówno publiczność, jak i sami twórcy teatru mieli poczucie ciągłego rozwoju i by mogli się nawzajem inspirować. Z tego podejścia wynikają plany repertuarowe:
- Zależy mi na pracy z artystami, którzy są otwarci na dialog z widownią. Chciałabym zaprosić do Sosnowca twórców zaangażowanych, którzy w swojej pracy zmagają się z najistotniejszymi problemami współczesności, którzy będą zadawać pytania i wspólnie z widzami będą poszukiwać na nie odpowiedzi, tak by na scenie Teatru Zagłębia powstawały spektakle aktualne zarówno pod względem formy, jak i treści – podkreśla.
Pierwszym twórcą, jakiego zaprosiła do współpracy Aneta Groszyńska, jest Paweł Świątek, który wyreżyseruje dramat Maksyma Gorkiego „Na dnie". Premiera zaplanowana jest na kwiecień.
A wcześniej, w lutym, odbędzie się premiera „Zemsty" z okazji 120-lecia teatru.
- I to jest najlepszy moment, aby zastanowić się wraz z publicznością: jakiego teatru dziś potrzebujemy? - pyta Aneta Groszyńska.
***
Aneta Groszyńska jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii, skończyła też studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze (AT). Do tej pory wyreżyserowała spektakle w teatrach: Nowym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie, Dramatycznym w Wałbrzychu. W 2014 r. przygotowała „Karaoke box" Iwana Wyrypajewa w Teatrze Słowackiego w Krakowie. W 2015 r. – „Lalkę" Bolesława Prusa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz nagradzaną "Zapolską Superstar" Jana Czaplińskiego w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W tym sezonie "Głód" na podstawie reportażu Martina Caparrosa w Teatrze Starym w Krakowie. W 2015 r. zadebiutowała w Teatrze Telewizji spektaklem „Żyd" A. Pałygi. Od 2014 r. współpracuje z warszawskim Klubem Komediowym, gdzie zrealizowała cztery odcinki kabaretu literackiego „Fabularny przewodnik po...", powracając do tradycji kabaretu literackiego.
Zamiłowanie do pracy edukacyjnej zawdzięcza takim doświadczeniom jak: Akademia Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, współpraca z Iwanem Wyrypajewem czy Piotrem Cieplakiem oraz uczestnictwu w wielu warsztatach i seminariach, m. in. w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richard w Pontederze czy w Centrum Wasiliewa w Moskwie.