Nowa klasyka Europy na deskach Teatru im. Jaracza

2. Nowa Klasyka Europy

Teatry z Finlandii, Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii wezmą udział w II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnej Klasyki Światowej "Nowa klasyka Europy", który rozpocznie się w listopadzie w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza.

W czwartek na konferencji prasowej przedstawiono program festiwalu, podczas którego widzowie obejrzą adaptacje dzieł Williama Szekspira ("Gwałt na Lukrecji"), Isaaca Bashevisa Singera ("Szosza"), Friedricha Schillera ("Zbójcy"), Aleksandra Puszkina ("Borys Godunow") i Antoniego Czechowa ("Wujaszek Wania").

Dyrektor naczelny Teatru im. S. Jaracza Wojciech Nowicki podkreślił, że wszystkie festiwalowe spektakle są dziełami świeżymi, bo miały swoje premiery w latach 2011-2012. Dodał też, że cechą wspólną tych spektakli jest wielokulturowość.

- Jesteśmy w Europie, więc nic dziwnego, że wielokulturowość jest cechą dominująca również na naszym festiwalu. Można ją dostrzec w pochodzeniu autorów, reżyserów, aktorów i samych teatrów - powiedział Nowicki.

Do wielokulturowości nawiązywał również kurator programu festiwalowego Roman Pawłowski, który podkreślił, że podczas imprezy zostaną pokazane przedstawienia, które są efektem międzynarodowej współpracy.

- Ciekawi nas, jak polski twórca Jan Klata patrzy na "Zbójców" [na zdjęciu] Schillera, sztandarowy utwór niemieckiego romantyzmu. I jak pracuje z aktorami niemieckimi z Schauspielhaus Bochum. Chcemy również zobaczyć, jak Andrij Żołdak - ukraiński reżyser mieszkający w Berlinie - interpretuje Czechowa w Helsinkach, ze szwedzkimi aktorami. W jaki sposób rozgrywającą się w Polsce powieść Singera wystawia z rosyjskimi aktorami Tufan Imamutdinow, młody twórca tatarskiego pochodzenia - wyjaśnił Pawłowski.

Festiwal będzie nie tylko spotkaniem kultur, ale również spotkaniem gatunków. Przegląd otworzy przygotowane przez brytyjską kompanię teatralną Royal Shakespeare Company widowisko "Gwałt na Lukrecji", oparte na poemacie Szekspira.

Ten poemat został przekształcony w recital irlandzkiej piosenkarki Camille O'Sullivan, która na co dzień wykonuje piosenki m.in. Toma Waitsa czy Nicka Cave'a. U nas zaprezentuje recital oparty na poezji elżbietańskiej. Zobaczymy, czy Szekspir się sprawdzi jako autor piosenek z tekstem - powiedział Pawłowski.

Jego zdaniem na uwagę zasługuje również wyreżyserowana przez Nikołaja Koladę i wystawiana przez Teatr Kolada sztuka "Borys Godunow". Kolada dzieło Puszkina przedstawił bowiem jako uwspółcześnioną, groteskową opowieść o degeneracji narodu rosyjskiego, który trwa w apatii oszołomiony potęgą władzy.

Wszystkie spektakle na festiwalu będą tłumaczone na język polski przez lektorów za pośrednictwem słuchawek, lub za pomocą napisów.

Festiwal rozpocznie się 14 listopada a zakończy 2 grudnia. Budżet imprezy ma przekroczyć 2 mln zł. 1,5 mln zł na organizację festiwalu przekazał Urząd Marszałkowski w Łodzi.

(-)
PAP
12 października 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...