Nowa książka o Szajnie
„Szajna. Dom Wyobraźni Artysty" - aut. Andrzej Piątek - WBX Studio RzeszówKsiążka Andrzeja Piątka „Szajna. Dom Wyobraźni Artysty" to wspaniały dar na stulecie urodzin Józefa Szajny.
Andrzej, były długoletni dziennikarz „Nowin", zafascynowany twórczością Szajny, pochodzącego z Rzeszowa malarza, scenografa, reżysera i profesora warszawskiej ASP, towarzyszył różnym poczynaniom artysty przez 25 lat, od ich pierwszego spotkania podczas zjazdu rocznika Szajny w 1983 r. w II LO, do śmierci twórcy w 2008 r. W wyniku tych kontaktów, powstały książki „Spotkania z Szajną" i „Szajna. Ślady ostatnie". Obecnie otrzymujemy trzecią książkę Andrzeja o artyście. Książkę szczególną.
Kilka tygodni przed śmiercią Szajny, Andrzej spędził z nim dwa wieczory na rozmowie, której zapisu twórca nie chciał od razu upowszechniać. – Dopiero, kiedy umrę – zastrzegł. Andrzej dotrzymał słowa. Zapis tamtej rozmowy ukazuje się bowiem dopiero teraz i stanowi trzon książki „Szajna. Dom Wyobraźni Artysty". Uzupełniają go życiorys spisany przez samego artystę w 2000 r., wspomnienia Andrzeja o Szajnie oraz posłowie krytyka teatralnego, Tomasza Miłkowskiego.
Kluczowa dla twórczości Szajny jest kwestia, o którą Andrzej pyta już na początku rozmowy: „Co by Pan zmienił, gdyby Bóg obdarzył Pana drugim życiem?". „Bóg już to zrobił. Mam „drugie życie". Jestem z nim tak pogodzony, jak z pierwszym". A to „pierwsze życie" to m.in. pobyt w obozach zagłady Auchwitz-Birkenau i Buchenwald. Przeżycia obozowe znalazły mocne odbicie w twórczości Szajny, która stała się protestem nie tylko wobec hitleryzmu, ale wobec wszelkiej przemocy.
Jeszcze raz Szajna: „Zacząłem tworzyć swoje życie, swój Dom Wyobraźni jak obraz, do namalowania którego dano mi tylko kolory biały i czarny. Wymieszałem i mieszam je do tej pory z zamiarem powstania czegoś możliwie bliskiego rzeczywistości, jaką widzę. Świadczącego najlepiej o szarości życia przeciętnego".