Nowa odsłona projektu

„Codzienne formy oporu" - zgromadzenie artystów i artystek, pracowników i pracowniczek kultury z Polski, Palestyny oraz Flandrii

W ramach kolejnej odsłony projektu Codzienne formy oporu od 21 do 30 sierpnia 2022 w Ramallah w Palestynie odbędzie się zgromadzenie artystów i artystek, pracowników i pracowniczek kultury z Polski, Palestyny oraz Flandrii.

Projekt Codzienne formy oporu jest wynikiem zapoczątkowanej w 2016 roku współpracy między Miastem Ramallah a Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W jego ramach odbywają się rezydencje artystyczne, spotkania, seminaria, wydawane są publikacje. Zwieńczeniem pierwszego etapu projektu była pokazana w Warszawie w 2021 roku wystawa, którą obejrzało przeszło 20 000 widzów.

Artyści biorący udział w projekcie unikają retoryki politycznej, skupiają się na pielęgnowaniu pamięci i budowaniu tożsamości poprzez odwoływanie się do dawnych zwyczajów i tradycji. Troska, czułość, uważność, pielęgnacja roślin, będące zwyczajowo kobiecą domeną, praktykowane są w pozostającej od przeszło 70 lat pod okupacją Palestynie, ale również na europejskim gruncie stają się alternatywą dla stosunków opartych na przemocy i wyzysku.

Latem 2022 roku w Ramallah odbędą się dłuższe i krótsze pobyty twórcze artystów–uczestników projektu Codzienne formy oporu, byłych rezydentów Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: Mirny Bamieh, Wima Catrysse'a, Mai Demskiej, Krystyny Jędrzejewskiej-Szymek, Mohammada Saleha, Jaśminy Wójcik, Marty Wódz, Michelle Woods, którzy wspólnie z palestyńskimi współorganizatorami i współorganizatorkami oraz przedstawicielami i przedstawicielkami lokalnych społeczności, aktywistów i aktywistek oraz środowisk twórczych opracują koncepcję nowych wątków palestyńskiej odsłony projektu "Codzienne formy oporu".

Maria Nóżka
Informacja nadesłana
22 sierpnia 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia