Nowa publikacja "Cricoteki"

„Tadeusz Kantor. Kostiumy. Zbiory Cricoteki" - aut. Tadeusz Kantor - Muzeum Tadeusza Kantora "Cricoteka" w Krakowie

W zasobach Muzeum Tadeusza Kantora przechowywana jest kolekcja 272 kostiumów, głównie z Teatru Cricot 2 - od jego pierwszych realizacji z 1956 roku po ostatni spektakl Teatru Śmierci. Wcześniej kostiumy te nie zostały w pełni opracowane. „Tadeusz Kantor. Kostiumy. Zbiory Cricoteki" to piąty tom katalogu zbiorów muzealnych z serii wydawniczej Cricoteki, mającej za zadanie zbieranie opracowanej spuścizny Tadeusza Kantora.

W obszernym wydawnictwie prezentowane są fotografie wszystkich kostiumów wraz z notami katalogowymi oraz merytoryczne opracowania ekspertów i autorytetów z dziedziny teatru. Publikacja powstała pod redakcją naukową kierowniczki Muzeum Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA Małgorzaty Paluch-Cybulskiej, została opracowana przez zespół Muzeum, a autorami tekstów są, oprócz redaktorki tomu, Katarzyna Fazan, Jadwiga Rożek-Sieraczyńska i Maciej Guzy.

- Publikacja „Tadeusz Kantor. Kostiumy" to zwieńczenie dwóch lat intensywnej pracy, którą rozpoczęliśmy od profesjonalnego fotografowania i opracowania kostiumów. Co ważne, każdy z elementów poszczególnych kostiumów został opracowany osobno. Równolegle powstawały modele 3D kostiumów, które są dostępne w muzeum – informuje Małgorzata Paluch-Cybulska.

Wydawnictwo w pierwszej kolejności skierowane jest do badaczy twórczości T. Kantora i jej kontekstu kulturowego, do kuratorów wystaw, ale też do każdego, kto interesuje się twórczością Kantora i teatrem polskim XX wieku. Ze względu na bogaty materiał ilustracyjny, awangardowe dziedzictwo Kantora będzie nadal oddziaływać na różnorodne grono odbiorców.

Publikacja katalogu jest ważnym dopowiedzeniem twórczości Kantora. Będzie on dystrybuowany nieodpłatnie, zaś wersja elektroniczna katalogu jest już dostępna na stronie internetowej Cricoteki w formacie pdf.

Na realizację zadania Cricoteka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu rządowego „Wspieranie działań muzealnych".

Wydaniu publikacji będzie towarzyszył program edukacyjny oraz dostępnościowy. W ramach programu towarzyszącemu 14 września odbędzie się całodniowa akcja artystyczna, nawiązująca do działań Tadeusza Kantora. Seria czterech warsztatów dla juniorów i seniorów pt. „Szyjemy potwora!" wykorzystuje i bada twórczy potencjał kostiumu - artystyczny, edukacyjny, uniwersalny dla wszystkich pokoleń. Razem stworzymy żywą, zmieniającą się rzeźbę z tkanin i elementów garderoby.

__

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partner: Małopolski Instytut Kultury
Patronat medialny: Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Dziennik Polski, TVP3 Kraków

(-)
Cricoteka
3 sierpnia 2024
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia