Nowe czasy, nowy teatr

Teatr na nowe czasy - "The failure of a future - Upadek Przyszłości"

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach projektu Teatr na nowe czasy. Wydarzenie III to warsztaty tańca współczesnego i pokaz spektaklu pt. „Upadek przyszłości" + rozmowa z artystami i zaproszonymi gośćmi. Wstęp wolny.

Program

Miejsce: Teatr na Plaży w Sopocie (ul. Mamuszki 2, 81-718 Sopot)
Termin: 14 listopada (sobota)
13:00 - 16:00 – warsztaty tańca współczesnego
19:00 – pokaz spektaklu pt. „Upadek przyszłości" + rozmowa z artystami i zaproszonymi gośćmi
Strona projektu: http://teatrnanoweczasy.pl/
FB Wydarzenia III: https://www.facebook.com/events/1685701208341186/
Wstęp wolny; ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wysłanie mejla na adres: teatrnanoweczasy@gmail.com w celu rejestracji i zapewnienia sobie bezpłatnej wejściówki.

Warsztaty

Tytuł: Ordered chaos
Prowadzący: Irad Mazliah
Zgłoszenia: udział bezpłatny, należy wypełnić formularz na stronie: http://teatrnanoweczasy.pl/wydarzenie-iii/

Podczas warsztatów zmierzymy się z uporządkowanym chaosem oraz praktyką podejmowania wyborów podążającą za indywidualną zmysłowością oraz zebranymi doświadczeniami. Będziemy poszukiwać fizycznych form i wzorców tak, aby przebić się przez nie i zaoferować nowe, wcielone opcje nauczania oraz tworzyć projekcje ukryte wewnątrz kontrolowanego chaosu ciała.

Warsztaty obejmują 45 - 60 min warsztatu opartego o pilates w temacie „przyczyna i skutek" oraz 120 min współczesnego, kompozycyjnego „workhub".

Zapraszamy osoby z pewnym przygotowaniem ogólnoruchowym. Mogą to być jak najbardziej próby amatorskie, np. w teatrach amatorskich, także bez ujawnień publicznych. Mile widziani studenci, licealiści, członkowie amatorskich i offowych grup teatralnych z regionu. Zapraszamy osoby od 16. roku życia, które obejrzą także spektakl i wezmą udział w spotkaniu pospektaklowym.

Irad Mazliah, izraelski choreograf i performer. Irad studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Tel Avivie. Założył i prowadził szkołę tańca w Haifie oraz był dyrektorem artystycznym Intimadance Festival Tel Aviv Israel. Stypendysta Amerykańsko- Izraelskiej Fundacji Kultury jako choreograf i tancerz. W 2010 zainteresował się Polską pod kątem artystycznym. Zainteresowanie to zaowocowało w 2013 roku stypendium artystycznym od Instytutu Adama Mickiewicza. Od przyjazdu do Polski tworzył dla Teatru Tańca Zawirowania, Warszawa (,,Navigation song''), Acro Dance Company, Toruń (,,Jak robi koń'') oraz dla wielu amatorskich ośrodków tańca. Jako aktor i performer współpracował również z Komuną//Warszawa i Teatrem Cinema.

Spektakl „The failure of a future – Upadek przyszłości"

W spektaklu wykorzystano muzykę W.A.Mozarta, Igora Strawińskiego, Trey Moseley'a, Palolo, Victora Younga, Hansa Abrahama, DDAA Palo Alto, Ghedalia Tazartesa oraz teksty Oskara Schlemmera i Pietro Citatiego

Spektakl zrealizowany w ramach konkursu OFF 35 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i pokazywany w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014.

Dance Department Wroclaw to efekt współpracy Irada Mazliaha i Magdaleny Górnickiej, który powstał na potrzeby produkcji ,,A failure of a future – Upadek przyszłości". Performerem spektaklu jest Irad Mazliah, tancerz i choreograf izraelskiego pochodzenia. Tancerz do procesu kreacji zaprosił reżysera i choreografa Zbigniewa Szumskiego, razem tworząc spektakl solowy Irada Mazliaha. Artysta zabiera nas w podróż, która wydaje się być opowieścią indywidualności. Bardzo delikatną postacią w starciu z agresywną siłą. Spektakl jest rozbudowany fizycznie, widać w nim źródła w tradycji teatru ruchu. Zaczyna się powoli, ale już po chwili widownia orientuje się, że solista zabierze nas, gdzie będzie chciał. Irad rusza się, jakby był w stanie fizycznością przekazać swoje myśli. Wgłębiając się w świat tancerza, zapoznajemy się z aspektami rzeczywistości, które wcześniej nie były osiągalne. Momentami, publiczność zapraszana jest do aktywnego współtworzenia nowych rozdziałów i doświadczeń w podróży artysty.

Wydarzenia organizowane są w ramach projektu Teatr na nowe czasy, realizowanego ze środków Gminy Miasta Sopotu i współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O projekcie

Teatr na nowe czasy to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Teatru BOTO i Fundacji Pomysłodalnia. Jego celem jest stworzenie atrakcyjnego modelu edukacji kulturalnej skierowanej do młodzieży licealnej oraz nauczycieli i studentów, otwartego także dla innych grup wiekowych oraz odbiorców i aktywistów teatralnych. Projekt w obecnej formie obejmuje: warsztaty mistrzowskie, prezentacje spektakli teatralnych, otwarte debaty z udziałem praktyków i teoretyków teatru z kraju oraz lokalnego środowiska krytycznego i artystycznego.

Projekt wzbogacają materiały kontekstowe i rejestracja wydarzeń, dzięki czemu będą one żyć dłużej i będą mogły służyć innym. Wszechstronne przygotowanie do świadomego odbioru wydarzeń na styku teatru offowego i teatru głównego nurtu oraz podjęcie dyskusji na temat kondycji polskiego i lokalnego offu, powinno procentować. Beneficjenci projektu zostaną wyposażeni w praktyczne umiejętności, które pozwolą im dekodować język współczesnego teatru. Będą mogli poznać twórców oraz krytyków z kraju i środowiska lokalnego, nauczyć się poznawać, rozumieć, oceniać. Osobnym zagadnieniem będzie stworzenie trwałej przestrzeni do dialogu, miejsca wymiany idei.
Osobnym zagadnieniem będzie stworzenie trwałej przestrzeni do dialogu, miejsca wymiany idei.

Projekt realizowany ze środków Gminy Miasta Sopotu i współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad projektem Teatr na Nowe Czasy 2015 objęli: Dziennik Bałtycki, e-teatr.pl, my3miasto.pl, Pomorska.tv, Pomorskie.eu, Pomorze Kultury, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

(-)
Materiał Organizatorów
13 listopada 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia