Nowe tytuły, rok Ryla i edukacja

Sezon artystyczny 2018/2019 w Teatrze Lalek Arlekin

70. jubileuszowy sezon artystyczny łódzkiego Arlekina upłynie pod znakiem twórcy teatru – Henryka Ryla. W planach są też nowe przedstawienia – adaptacje współczesnej literatury dziecięcej, klasyka polskiej literatury oraz dziecięcych bestsellerów. Teatr mocnej zaakcentuje wydarzenia okołoteatralne, będzie poszerzał działalność edukacyjną i otwiera się na widza także w soboty.

Plany premierowe

W sezonie 2018/2019 Teatr Lalek Arlekin zaplanował trzy premiery oraz jedno wznowienie. Na swoją pierwszą premierę, a właściwie prapremierę, zaprasza już za półtora miesiąca, 21 października. Będzie to adaptacja książki „Huśtawka" Tima Parveli, która w Skandynawii została okrzyknięta fińskim „Małym Księciem". Jest to opowieść pełną oniryzmu, ale i dziecięcego niepokoju, w której samotny, mały niedźwiadek Pi udaje się na poszukiwania współtowarzysza swoich zabaw – przyjaciela do tytułowej huśtawki, synonimu beztroskiego dzieciństwa i dziecięcej współpracy. Pi wybiera się w podróż po świecie fantastyki przeplatającej się z rzeczywistością, w której spotyka cały wachlarz osobliwości. Tworzy też swoisty pamiętnik z podróży, nieustannie huśtany emocjami, które nim targają. Próby do spektaklu rozpoczynają się właśnie w tym tygodniu, spektakl reżyseruje Przemysław Jaszczak a za scenografię odpowiada Mateusz Mirowski.
Kolejnymi premierowymi tytułami będą w rozpoczynającym się sezonie będą "O dwóch takich, co ukradli księżyc" – spektakl z piosenkami zespołu Lady Pank, który w marcu 2019 wyreżyseruje Jerzy Jan Połoński oraz hitowe "Przygody Mikołajka", planowane na czerwiec przyszłego roku, których realizacji podejmie się Jerzy Bielunas. W tym sezonie będzie wznowione też przedstawienie „W pogoni za..." w reżyserii Anny Nowickiej zrealizowane na podstawie książki Przemysława Wechterowicza. Jest to wzruszająca historia malutkiej jętki, która zaraz po tym jak przychodzi na świat, dowiaduje się, że jej życie trwa tylko jeden dzień, i w ciągu tego jednego dnia, z całych swoich maleńkich sił zrobi wszystko, by jak najpełniej je przeżyć.

Jubileusz 70.lecia Teatru – 15 grudnia 2018
Rok 2018 jest 70 sezonem w historii teatru. W grudniu 2018 minie 70 lat od kiedy na mapie Polski pojawił się utworzony przez Henryka Ryla, zupełnie nowy teatr, ale także równo 50 lat od kiedy Teatr Lalek Arlekin znajduje się w obecnej siedzibie, u zbiegu ulic 1-go Maja i Wólczańskiej.
Cyklem wielu wydarzeń pod wspólną nazwą „My, dzieci Ryla – Hommage à Ryl" chcielibyśmy przypomnieć postać jego twórcy oraz kilku pokoleń jego ideowych spadkobierców. Postać nietuzinkową i wybitną, postać Henryka Ryla – lalkarza, reżysera, autora sztuk, teoretyka teatru, publicysty, nauczyciela, wieloletniego redaktora czasopisma „Teatr Lalek", wybitnego społecznika, który całe życie – jako nauczyciel, więzień, czy już jako wielki artysta – poświęcił teatrowi lalek.
Kluczowym punktem jubileuszu 15 grudnia, będzie zrealizowanie premierowego, inscenizowanego czytania performatywnego „Balladyny" Juliusza Słowackiego, przy udziale wielopokoleniowej obsady. Będzie to nawiązanie do jednego z pomysłów twórcy teatru. Ryl podjął trudną próbę realizacji „Balladyny" w 1957 r., przedstawienia dla dorosłych, wierząc w nieograniczone możliwości teatru lalek. Spektakl będzie realizowany przy udziale jazzującej orkiestry interpretującej partyturę kompozytora Tadeusza Paciorkiewicza, który napisał muzykę do „Balladyny" sprzed lat. Inscenizacją wzbogaconą lalkarskimi etiudami planujemy przypomnieć także projekty scenograficzne i lalki z Rylowej realizacji, stworzone wówczas przez Jerzego Adamczaka. W ramach jubileuszu odbędą się także artystyczne akcje na terenie Łodzi, konferencja naukowa a także zostanie wydany specjalny jubileuszowy album.

Nowości i rodzinne weekendy w Arlekinie
Sezon 2018/2019 jest też sezonem nowości. W Arlekinie po raz pierwszy od wielu lat będzie można z dziećmi obejrzeć spektakle również w soboty. Przedstawienia grane będą popołudniami
a widzowie, którzy przyjdą na nie będą mogli wziąć udział także w spotkaniu zatytułowanym Szósty Dzień Tygodnia – Skrzaty Książkojady, poświęconym współczesnej literaturze dziecięcej. Od
6 października po każdym sobotnim przedstawieniu, razem z poleską „Bajkową księgarnią rozwojową - Psotki i Śmieszki" oraz aktorami teatru na górnym foyer będziemy się spotykać, aby na poduchach, w swobodnej, rodzinnej atmosferze wspólnie opowiadać, bawić się i czytać książki dla dzieci tematycznie nawiązujące do obejrzanego przedstawienia. A wszystko to w ramach jednego, zwykłego biletu do teatru.
Jednocześnie nie rezygnujemy ze specjalnych niedziel, do których od lat przyzwyczaili się nasi widzowie, odświeżając jednak ich formułę. I tak, od 30 września 2018, raz w miesiącu po spektaklu na Dużej Scenie zaprosimy widzów na Niedzielę inną niż wszystkie. W te wyjątkowe dni przygotowujemy specjalne atrakcje nawiązujące tematycznie do granego tytułu. Będą to teatralne gry terenowe, rodzinne animacje połączone ze zwiedzaniem zakamarków teatru, spotkania z aktorami, miniwarsztaty z animacji lalką, czy penetrowanie teatralnych magazynów. Każda z niedziel będzie inna. To wyjątkowa okazja do doświadczenia tego, co na co dzień niedostępne dla widza.
W sezonie 2018/2019 Arlekin znacznie poszerza też swoją dotychczasową ofertę edukacyjną, otwierając Pracownię Twórczego Widza. Wprowadza w niej zupełnie nowe cykle kreatywnych warsztatów teatralnych dla szkół, przedszkoli i grup, które odwiedzają teatr
w tygodniu i wydłuża czas ich trwania. Z jakością ma iść w parze zwiększenie dostępności, bo ceny warsztatów teatralnych zostały znacznie obniżone. Dodatkowo uruchamiane są dwa cykle weekendowych warsztatów rodzinnych, jeden dla najmłodszych widzów w wieku od 1 do 3 lat oraz drugi dla nieco starszych, w wieku od 4 do 10 lat. Dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym
w Warszawie i udziale teatralnej edukatorki w projekcie Partnerzy Teatroteki Szkolnej, Arlekin wprowadza także do oferty program warsztatów dla nauczycieli, animatorów i pedagogów. Prowadzony jest też nabór do otwartej dziecięcej grupy teatralnej, która ma powstać przy teatrze.
W działającej w teatrze Galerii A odbywać się będą wystawy dla dzieci oraz wystawy tematycznie związane z aktualnie realizowanym premierami czy wydarzeniami teatralnymi. Jedna
z październikowych wystaw w Galerii A w Piwnicy poświęcona będzie premierze „Huśtawki", druga, w Galerii A Akwarium powstaje przy współpracy z Muzeum Kinematografii.

Pracownia Twórczego Widza – działania edukacyjne
W nowym sezonie postawimy też na nową jakość w działaniach edukacyjnych, tworząc wspomnianą już Pracownię Twórczego Widza, a wraz z nią kilka nowych cykli warsztatowych. Będą to zarówno warsztaty familijne dla widzów indywidualnych – rodzin z dziećmi, jak i zupełnie nowe zajęcia oferowane grupom, przyjeżdżającym na spektakle w ciągu tygodnia.
Szczególnym cyklem warsztatowym będzie TABU/latorium, czyli teatralne laboratorium tematów „żywych". Planujemy poruszać w nim sprawy i kwestie, które budzą dziecięcą ciekawość,
i o których chcemy rozmawiać, ale często nie potrafimy ich oswoić. Projekt zakłada każdorazowo cykl pogłębionych działań edukacyjnych i warsztatowych. Pierwszy raz warsztaty TABU/latorium zostaną przeprowadzone przy okazji premiery „Huśtawki". Pozostałe cykle to:

Strefa ruchu i formy
– tematyczne twórcze zajęcia kreatywne (m.in. Wytańczony projekt scenograficzny, Porusz sobą, porusz lalką, Materia plastyczna – my ożywiamy, czy ona nas ożywia? – teatr formy czy Metody tańca kreatywnego – tworzenie etiud i opowieści ruchowych)
Strefa słowa
– warsztaty kontekstowe inspirowane przedstawieniem
Młodzieżowa grupa ekspertów
– pilotażowy program dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych
Baza teatralna Arlekin i spółka
– Ślady – odkrywcy teatralnej wyobraźni (zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku 4-10 lat)
W poszukiwaniu najteatru
– POD/NAD/Wodne światTY (zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku 1-3 lat)
Przyjdź, porusz się, twórz
– otwarta grupa warsztatowa wg metody tańca kreatywnego, dla dzieci szkolnych
Inspiracje – kreacje. Inspiruję siebie – inspiruję innych
– program dla nauczycieli i animatorów, projekt partnerski z Teatroteką Szkolną Instytutu Teatralnego w Warszawie
Otwarte próby nauczycielskie
– przedpremierowe spotkania z warsztatem kontekstowym do realizowanego przedstawienia

Ewa Kwiecińska-Kotwasińska
Materiał Teatru
12 września 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia