Nowoczesność i legendarna kantata sceniczna

„Carmina Burana (Mgnienie Oka)" - reż. Boris Kudlička - Teatr Wielki - Opera Narodowa

Wydarzenie „Carmina Burana (Mgnienie Oka)" realizowane w ramach BMW Art Club- . Przyszłość to sztuka będzie połączeniem pokazu wizualnego autorstwa Borisa Kudlički (dyrektor artystyczny i autor koncepcji kreatywnej projektu) z utworem „Carmina Burana" Carla Orffa w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

„Carmina Burana" to zbiór pieśni odnaleziony w 1803 roku w opactwie Benedyktynów w Bawarii. Trzynastowieczne manuskrypty były inspiracją i punktem wyjścia dla niemieckiego kompozytora, Carla Orffa, który skomponował na ich bazie wielki utwór wokalno-instrumentalny będący obecnie jednym z najpopularniejszych masowych widowisk muzycznych cytowanych często przez popkulturę.

Ideą przedsięwzięcia jest znalezienie wspólnej płaszczyzny dla języka sztuki i nowych technologii, które poprzez obecność w codziennym życiu wpływają na nasz zakres doświadczeń i sposób postrzegania świata. To nietypowe podejście zaowocowało zderzeniem nowoczesności z legendarną kantatą sceniczną. W "Carmina Burana (Mgnienie Oka)" Boris Kudlička zestawia klasyczną już muzykę Carla Orffa z nową wizją. Uniwersalne wartości artystyczne ukazane są w niej jako pomost łączący przeszłość z nieznaną, pełną nadziei ale i obaw rzeczywistością jutra.

Myślę o stworzeniu prostej linii pętli, będącej krótką opowieścią widzianą oczami młodego człowieka. Stanie się on naszym przewodnikiem po krainie wyobraźni. Będę szukał innowacyjności w sposobie narracji i w wykorzystaniu obrazu, żeby opowiadać historię, wykorzystując możliwości techniczne Teatru Wielkiego w oparciu o nowoczesny multimedialny język. - mówi Boris Kudlička, dyrektor artystyczny i autor koncepcji kreatywnej „Carmina Burana (Mgnienie Oka)".

Interpretacja kantaty scenicznej dokonana przez Borisa Kudličkę ujmuje ekspresyjną muzykę w ramy dynamicznej, multimedialnej instalacji. Jej głównym bohaterem jest czas – medium przemiany łączące przeszłość ze światem, który nadejdzie. – zdradza Stach Szabłowski, kurator tegorocznego BMW Art Club. Przyszłość to sztuka. - Kudlička pokazuje, że we wskrzeszonych przez Orffa głosach zapisano ludzkie emocje, pragnienia i nadzieje, które pozostają niezmienne w zmieniającej się rzeczywistości. Pędzący coraz szybciej czas porywa nas ku przyszłości. Jest to podróż w nieznane, ale przewodnikiem w tej wyprawie pozostaje kultura.

Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystąpią soliści: Stanisław Kuflyuk (baryton), Joanna Moskowicz (sopran) i Kacper Szelążek (kontratenor). Śpiewakom towarzyszyć będą: Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Lorenzo Passeriniego oraz Chór Dziecięcy im. Władysława Skoraczewskiego. Dyrektorem artystycznym i autorem koncepcji kreatywnej jest Boris Kudlička.

Przyszłość to sztuka jest długofalowym projektem artystycznym z powodzeniem realizowanym przez BMW, artystów oraz czołowe polskie instytucje kultury. Jego misja to kreowanie innowacyjnych wydarzeń, podczas których sztuka spotyka się z nowymi technologiami i refleksją nad przyszłością gwałtownie zmieniającego się pod ich wpływem świata W 2018 roku projekt został zainaugurowany dwoma koncertami prezentującymi utwory wybitnych kompozytorów XX wieku, którym towarzyszyła instalacja wideo autorstwa Witka Orskiego.

Przyszłość to sztuka zadaje pytanie o przyszłość człowieka w relacji ze sztuką z perspektywy nowych technologii.
Organizatorzy: Teatr Wielki - Opera Narodowa
Spektakle: 21/22/30 listopada 2019
Bilety: https://butik.teatrwielki.pl/

Adam Kozal
Teatr Wielki - Opera Narodowa
19 listopada 2019
Portrety
Boris Kudlička

Książka tygodnia

Ulisses
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
James Joyce

Trailer tygodnia