Nowy blask dawnego kina

Pasaż Kultury Andromeda w Tychach

Teatr, galeria i klub muzyczny będą działać w otwartym we wtorek Pasażu Kultury Andromeda. Pasaż powstał w zmodernizowanym kosztem blisko 10 mln zł budynku dawnego kina Andromeda w Tychach.

- Będą się tu odbywać wystawy, wernisaże, pokazy filmowe i prelekcje. Mam nadzieję, że to miejsce będzie tętniło życiem i przyciągało mieszkańców naszego miasta, tak jak znajdujący się tuż obok Plac Baczyńskiego, który po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji w 2009 r. stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Tychach - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Prace przy adaptacji byłego już kina Andromeda rozpoczęły się w lipcu 2012 r. i trwały blisko 18 miesięcy. Po ich zakończeniu i gruntowym remoncie budynek przekształcił się w nowoczesny, trzypoziomowy pasaż kultury z miejską galerią sztuki, salą konferencyjno-audiowizualną i przestrzenią łączącą funkcje kulturalne, usługowe i handlowe.

Siedzibę w pasażu znalazły m.in. Teatr Mały z Arteteką i Galeria Obok. Choć początkowo tego nie planowano, znalazło się tam także miejsce na klub muzyczny. - Przystępując do pracy myśleliśmy, że posadzka sali kinowej jest położona na gruncie. Tymczasem podczas jej rozbiórki okazało się, że pod całą salą jest piwnica - pomieszczenie mające blisko 340 metrów kwadratowych, którego nie było w żadnych dokumentach. Zdecydowaliśmy się je pogłębić i wykorzystać na klub muzyczny - powiedziała dyrektor realizującego inwestycję Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych Teresa Janeczko.

Rewitalizacja byłego tyskiego kina Andromeda była pierwszą na Śląsku, a czwartą w Polsce inwestycją zrealizowaną w ramach europejskiej Inicjatywy "Jessica". To program wsparcia rewitalizacji terenów miejskich i poprzemysłowych.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy.

Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji.

Zaletą mechanizmu Jessica jest odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica spowoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej.

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

(-)
(PAP)
12 marca 2014

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia