Nowy ład światowy

25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

Hasłem 25. edycji Malta Festival Poznań jest "Nowy Ład Światowy". Już w sobotę (20 czerwca) odbędą się pierwsze spektakle Idiomu. O możliwej i niemożliwej przyszłości świata, kameralnie i ironicznie, opowiedzą aktorzy Forced Entertainment w spektaklu "Tomorrow's Parties".

Od Gorbaczowa i G. H. W. Busha wprowadzających erę post-sowiecką, poprzez pierwszą i drugą wojnę w Zatoce Perskiej, 11 września, wojnę z terroryzmem, wkroczenie dżihadyzmu na arenę międzynarodową, aż po zrywy i stłumienie Arabskiej Wiosny - otaczający nas Nowy Ład Światowy oczami Tima Etchellsa, kuratora tegorocznego Idiomu, z jednej strony ma wymiar polityczny, gospodarczy i ekonomiczny. Z drugiej strony Etchells proponuje refleksję nad porządkiem świata w perspektywie filozoficznej i zadaje pytanie o indywidualną rolę każdego nas w tworzeniu porządku świata. Już w sobotę odbędą się pierwsze spektakle Idiomu. Jaki Nowy Ład Światowy wyłoni się z programu tegorocznego Malta Festival Poznań?

Globalny, daleki

Vlatka Horvat zaaranżuje w Poznaniu piętnasty i - jak głosi tytuł - "nadzwyczajny" kongres socjalistycznej partii Jugosławii (25 czerwca, godz. 17.00). Jego uczestniczkami będą emigrantki z krajów byłej Jugosławii. Prawdziwych kongresów było czternaście. W tym piętnastym, fikcyjnym, niewypowiedziane, indywidualne historie będą opowiadane przez kobiety. Do sytuacji na Bliskim Wschodzie odniosą się Rabih Mroué ("Trilogy", 28 czerwca, godz. 19.30) przepuszczający przez formę performatywnego wykładu, filmu, montażu fotograficznego swoją relację z trwającej od czterech lat rewolucji w Syrii oraz izraelsko-francuska grupa Winter Family mówiąca i śpiewająca o "terrorze emocjonalnym" państwa, z którego pochodzi Ruth Rosenthal, założycielka grupy (27 czerwca, godz. 17.30 i 28 czerwca godz. 18.00).

Emocjonalny, bliski

W spektakl holenderskiej grupy Schwalbe (20 czerwca, godz. 20.00 i 21 czerwca, godz. 18.00) zaangażowane zostanie blisko sto osób. Tłum zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, z drugiej strony - budzi lęk. Schwalbe pozwoli skonfrontować się z potrzebą bycia wśród innych i strachem przed poddaniem się większości. Vlatka Horvat w drugim pokazywanym przez siebie w Poznaniu performansie "This Here and That There" (27 czerwca, godz. 10.00), postawi nas w skrajnie odmiennej sytuacji. Subtelna, ośmiogodzinna choreografia, której scenerią będzie zbiornik wodny zlokalizowany w rosarium w Parku Cytadela, wprowadzi nas w stan kontemplacji i refleksji nad porządkiem społecznym i przestrzennym, który ulega ciągłej destrukcji, po to, by powstać na nowo.

(Nie)możliwy

Czy wszystkich nas czeka życie w jednym gigantycznym mieście, większość ludzi stanie się seryjnymi mordercami, a może ocaleje tylko pięć osób, które zamieszkają we wspólnym domu? O możliwej i niemożliwej przyszłości świata, kameralnie i ironicznie, mówi "Tomorrow's Parties" (20 czerwca, godz. 18.00 i 21 czerwca, godz. 20.00) spektakl Forced Entertainment, zespołu którego dyrektorem artystycznym jest Tim Etchells. Swoje własne przyszłe życie spróbuje natomiast opisać młoda reżyserka i performerka Deborah Paerson. Jej spektakl "The Future Show" (22 czerwca, godz. 20.00 i 23 czerwca, godz. 18.00) jest opowieścią o marzeniach, planach i wyobrażeniach, które motywują nas do działania, ale mogą także być źródłem rozczarowań i lęków.

Żeby dostrzec przyszłość, do przeszłości cofnie się Pieter De Buysser. W spektaklu "Landscape with skiproads" (26 czerwca, godz. 17.00 i 27 czerwca, godz. 19.30) flamandzki artysta zgromadzi na scenie przedmioty - niemych świadków historii. W kolekcji znajdą się m.in. rękawiczka Adama Smitha, ostatnia butelka opróżniona przez Borysa Jelcyna, żołądek Tomasza z Akwinu i ulubiony nóż Walta Disneya.

Komunikaty, newsy, wiadomości - to nowy ład, który przeżywamy dziś i na bieżąco. W spektaklu "If a window would open" (23 czerwca, godz. 20.00 i 24 czerwca, godz. 18.00) Tiago Rodrigues wraz z portugalskim zespołem Mundo Perfeito poprzez montaż fragmentów dzienników telewizyjnych, zapyta o wpływ mediów na emocje i rozumienie świata.

W programie Idiomu znajdzie się także neon Tima Etchellsa Never Sleep, program filmów o przyszłości oraz rozmowy w ramach Forum.

Na wszystkie spektakle Idiomu "Nowy Ład Światowy" wciąż dostępne są wejściówki w cenie 15 zł. Dostępne są także ostatnie karnety w cenie 60 zł. Karnet obejmuje pięć wydarzeń wybranych z programu Idiomu "Nowy Ład Światowy" oraz zagranicznych spektakli zrealizowanych w ramach programu "House On Fire". Wejściówki i karnety dostępne są na www.malta-festival.pl oraz w stacjonarnych punktach eBilet.pl (m.in. CIM i Empik). Wstęp na performans Vlatki Horvat This Here and That There i spotkania w ramach Forum jest wolny.

Na zdjęciu: "Tomorrow's Parties"

(-)
Mateirał Organizatora
20 czerwca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia