Nowy odbiór teatru

"Wybrani" - reżyseria: Agata Duda-Gracz - Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu

Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu w ostatnich kilku miesiącach zwrócił uwagę środowiska teatralnego kraju - w tym kręgów opiniotwórczych.

Na nowy odbiór teatru w dużym stopniu wpłynęła polityka repertuarowa skierowana coraz częściej w stronę młodego, jak i wymagającego widza. Dotychczas kaliski teatr starał się zaspokoić gusta i oczekiwania różnorodnej publiczności.

W propozycjach repertuarowych nie brakowało takich gatunków jak: farsa, komedia, bajka. Obecnie nadal znajdują w programie swoje miejsce, jednakże domeną teatru staje się stopniowo dramaturgia - zarówno klasyczna, jak i najnowsza.

Młodzi reżyserzy, utalentowani aktorzy, nośny intelektualnie repertuar przyciąga widownię, szukającą w teatrze nie tylko dobrej zabawy, ale przede wszystkim metafizyki i głębokiej refleksji. Interesująco wypadła 44. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej, zdominowana przez młode pokolenie reżyserów i aktorów. Pomyślnie przebiegł tegoroczny VIII Festiwal Szekspirowski w Trójmieście, gdzie Teatr im. W. Bogusławskiego otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepszą inscenizację szekspirowską sezonu 2003/2004 za spektakl "Jak Wam się podoba" w reżyserii. Roberta Czechowskiego. Kilka nagród aktorskich znalazło się w rękach młodych i niebywale zdolnych aktorów kaliskich - Sebastiana Pawlaka (nagroda jury i dziennikarzy za recital "Wieje" podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych) oraz Marka Sitarskiego (nagroda za monodram pt. "Jak zjadłem psa" na Wrocławskich Spotkaniach Jednego Aktora).

Miary tych dokonań dopełnia grudniowa premiera sztuki pt. "Wybrani" według "Parawanów" Jeana Geneta w reż. Agaty Dudy-Gracz, która odbyła się 3 grudnia br. Już w maju podczas Festiwalu Sztuki Aktorskiej Agata Duda-Gracz ujawniła kaliskiej publiczności swoje fascynacje Genetem wystawiając wraz ze studentami krakowskiej PWST "Nierządy" według "Balkonu". Tym festiwalowym spektaklem wzbudziła wiele kontrowersji, dlatego można było przypuszczać, że premiera "Wybranych" wywoła ogromne emocje wśród publiczności i burzę dyskusji. Młoda reżyserka - "tytan pracy" jak mówią o niej aktorzy oraz dyrektor teatru - w całości opracowała scenariusz, reżyserię, scenografię i program do wystawianej sztuki. Stworzyła spektakl o wielkiej sile oddziaływania na wyobraźnię widza, niektórymi scenami niewątpliwie prowokujący, uderzający w estetykę i przyzwyczajenia publiczności, a przy tym nadzwyczaj sugestywny. Teatr Agaty Dudy-Gracz intryguje, posiada tajemnicę, która jest obecna także w każdym człowieku. Prowokuje do pytania: jakie mroczne sekrety kryjemy w sobie? Pomiędzy okrucieństwem słów i potokiem obelżywych skarg, znaleźć można w spektaklu młodej reżyserki wielką tęsknotę za miłością, tolerancją, zrozumieniem.

Premiera "Wybranych" stała się wielkim wydarzeniem w kaliskim teatrze. Żywiołowa, nie znająca żadnych ograniczeń praca nad spektaklem, stanowiła duże wyzwanie dla aktorów, ale dostarczała też wyjątkowych wrażeń. Publiczność była zachwycona.

Monika Kołodziej
Głos Wielkopolski
27 grudnia 2004

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...