Nowy sezon teatralny

premiery we Wrocławiu

U progu jesieni warto pomyśleć o teatralnych atrakcjach, których w nadchodzącym sezonie we Wrocławiu nie zabraknie.

Po trzyletniej przebudowie i modernizacji, 29 września Teatr Muzyczny Capitol zaprosi widzów na premierę "Mistrza i Małgorzaty" według Michaiła Bułhakowa. Muzyczną wersję opowieści wszech czasów reżyseruje Wojciech Kościelniak, a wystąpią m.in.: Justyna Szafran (sprzedawczyni Zina, która w powieści sprzedawała napoje na Patriarszych Prudach i obraziła się na Berlioza z Iwanem Bezdomnym - w spektaklu będzie narratorką), Tomasz Wysocki (Woland), Rafał Dziwisz (Mistrz), Magdalena Wojnarowska na zmianę z Justyną Antoniak (Małgorzata), Mariusz Kiljan na zmianę z Michałem Szymańskim (Iwan Bezdomny), Błażej Wójcik (Korowiow), Mikołaj Wou-bishet (Behemot), Konrad Imiela (Piłat), Bartosz Picher (Asasello), Andrzej Gałła (Berlioz) i Agnieszka Oryńska-Lesicka (Natasza).

9 Capitol otwiera kasę w budynku przy ul. Piłsudskiego 67. Będzie czynna od poniedziałku dopiątku w godzinach 9-19, a w soboty i w te niedziele, w które grane będą spektakle - w godz. 12-19. Widzom, którzy w czasie wakacji (od czerwca do 18 sierpnia) rezerwowali bilety online, Capitol przypomina, że rezerwacje należy odebrać do 7 września.

VII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław odbędzie się od 11 do 18 października. To 16 przedstawień z ośmiu krajów świata, 8 spotkań ze światowymi artystami i intelektualistami, wykłady, debaty i panele. Spektakle przywiozą Krzysztof Warlikowski i Johan Simons z Holandii. Za kilka dni na stronie internetowej www.dialogfestival.pl pojawi się program i ceny biletów.

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym, w ramach cyklu "Prosta historia", 21 września planowana jest premiera spektaklu "Walentina. The Last Human Dog". To adaptacja rozdziału "Samotny głos ludzki" z książki "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" Swietłany Aleksijewicz - białoruskiej pisarki, laureatki wrocławskiej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2011, którą dostała za reportażową książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Spektakl reżyseruje Natalia Sołtysik, wystąpią Irena Rybicka i Tomasz Orpiński, a premierze towarzyszyć będzie wystawa "Makieta/Wystawa/Wińczyk, prezentowana w teatralnych piwnicach. Na wystawie uruchamiane za pomocą guzika manekiny - mechaniczne postaci - wypełnią swoje zadania zawsze według zaprojektowanego dla nich schematu.

W Teatrze Polskim trwają próby do spektaklu "Powrót na pustynię. Zachodnie wybrzeże" na podstawie dwóch sztuk francuskiego dramatopisarza, aktora i reżysera Bernarda-Marie Koltesa. Przygotuje je Michał Borczuch, jeden z najzdolniejszych reżyserów teatralnych młodego pokolenia, nominowany do tegorocznego Paszportu Polityki. W obsadzie znaleźli się m.in.: Halina Rasiakówna, Marta Zięba, Andrzej Kłak i Marcin Pempuś. Premiera 4 października, a spektaklowi towarzyszyć będą działania artystyczne i społeczne, otwierające ludzi na obecnych i często ignorowanych tzw. innych: Romów, upośledzonych psychicznie, osoby o innymkolorze skóry, innego wyznania.

Krzysztof Garbaczewski wyreżyseruje "Kronos" według Witolda Gombrowicza - premierę pierwszej w Polsce realizacji scenicznej w grudniu. "Kronos" to prywatne, o wiele bardziej intymne niż znane "Dzienniki" zapiski Gombrowicza.

W marcu przyszłego roku Michał Zadara wystawi w Teatrze Polskim "Dziady". To spora niespodzianka, bo mickiewiczowskie "Dziady" poraz pierwszy na scenie zostaną wystawione w całości, tak jak napisał je Adam Mickiewicz. Uspokajamy widzów obawiających się o długość przedstawienia: premiera pierwszej części w nadchodzącym sezonie, następne w kolejnych. Tak aby w 2016 roku, kiedy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury, pokazać publiczności wszystkie trzy w ramach jednego wieczoru.

Przed laty w Polsce zakazano rozpowszechniania filmu "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego, znanego z oryginalnych, bardzo często brutalnych filmowych scen (m.in. w "Szamance" z Bogusławem Lindą). Na podstawie "Diabła" spektakl przygotowuje Jan Klata, a premiera w lipcu przyszłego roku.

Wrocławski Teatr Komedia w listopadzie pokaże premierę z Emilią Krakowską: "Czystą komercję" Katarzyny Wojtaszak, w lutym "Z moją córką? Nigdy" Jana Procházki, a Jan Jakub Należyty, autor "Trzy razy łóżko", już dopisuje do sztuki nowy, wigilijny wątek.

Opera Wrocławska 8 listopada zaprosi na "Poławiaczy pereł" Georgesa Bizeta, pod koniec roku pokaże "Coppelię" Léo Delibesa, w połowie marca "Łucję z Lammermooru" Gaetano Donizettiego, w kwietniu "Pana Twardowskiego" Ludomira Różyckiego, a w czerwcu "Makbeta" Giuseppe Verdiego.

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
21 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...