Nowy sezon w Banialuce

"Księga dżungli" - reż. Ewa Piotrowska - Teatr Banialuka w Bielsku-Białej

Teatr Lalek Banialuka rozpoczyna sezon 2015/2016 interesującą premierą uwspółcześnionej wersji "Księgi dżungli" Rudyarda Kiplinga. Próby do spektaklu rozpoczęły się w połowie sierpnia, zaś prace nad scenografią i kostiumami trwają od połowy maja. Na scenie będzie można zobaczyć różnorodne formy lalkowe i totemiczne oraz oryginalne maski.

Twórcy widowiska Ewa Piotrowska (reżyseria), Julia Skuratova (scenografia), Wojciech Błażejczyk (muzyka), Ewelina Ciszewska (ruch sceniczny) oraz Roksana Jędrzejewska-Wróbel (autorka adaptacji) podjęli się niełatwego zadania skonfrontowania dziewiętnastowiecznych opowiadań ze współczesnością. Wielbiciele ponadczasowych opowieści o odwadze, przyjaźni i pokonywaniu własnych słabości z pewnością z zaciekawieniem obejrzą zupełnie nową uwspółcześnioną wersję lubianych opowiadań, w której prawa dżungli zostały zderzone z prawami XXI wieku.

Jesienią na deski teatru powrócą lubiane widowiska "Tristan i Izolda", "Baśń o Rycerzu bez Konia", "Piękna i Bestia".

W październiku na terenie teatru odbędzie się premiera audiodeskrybowanego przedstawienia Agaty Sowy "Czerwony Kapturek" (reżyseria i scenografia Aleksander A. Łabiniec, muzyka Krzysztof Maciejowski). W wydarzeniu wezmą udział dzieci niewidome i słabo widzące, którym zostaną udostępnione słuchawki, które zapewnią im komfortowy odbiór spektaklu. Następnie widowisko zostanie udostępnione poprzez stronę internetową audiodeskrybowane.pl.

Kolejna premiera przewidziana jest na jesień. W listopadzie repertuar teatru wzbogaci przedstawienie "Smok Bonawentura" Macieja Wojtyszki w reżyserii Lucyny Sypniewskiej, ze scenografią Evy Farkasowej. Przedstawienie zrealizowane przy pomocy różnorodnych technik lalkarskich opowiadać będzie o nieśmiałym i bojaźliwym Smoku, który wyrusza na poszukiwanie pewności siebie i odwagi.

Pod koniec lutego w repertuarze teatru zagości "Chłopiec z gwiazd" na podstawie prozy Oscara Wilde. Przedstawienie opowiadać będzie o tym jak nie ulegać wpływom i utartym schematom myślenia oraz o poszukiwaniu własnej tożsamości i umiejętności naprawy popełnionych błędów. Spektakl wyreżyseruje Oleg Żugżda jeden z najwybitniejszych reżyserów wschodu.

Pod koniec sezonu planowana jest premiera na motywach bajki "Trzy świnki" w reżyserii Włodzimierza Pohla (aktora Banialuki). Tym razem będzie to spektakl z nurtu teatru edukacyjnego przystosowany do prezentacji w warunkach pozateatralnych (szkołach, przedszkolach domach kultury, klubach osiedlowych itp.). Integralną częścią spektaklu będą warsztaty o emocjach tworzone we współpracy z psychologiem lub pedagogiem. Najnowsza propozycja uzupełni bogatą ofertę edukacyjno-warsztatową, która już od wielu lat cieszy się zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

W dniach 18-22 maja w Bielsku-Białej odbędzie się 27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Zbliżająca się edycja będzie miała miejsce dokładnie 50 lat po pierwszym festiwalu, który odbywał się w dniach 15-22 maja 1966 roku. Na bielskich scenach będzie można zobaczyć artystów lalkarzy z różnych części świata prezentujących rozmaite techniki lalkarskie, nie zabraknie także pokazów plenerowych.

Poza działalnością repertuarową, teatr przygotowuje jeszcze jedną premierę. We wrześniu odbędzie się oficjalne zakończenie projektu "Cyfrowa Banialuka" połączone z inauguracją strony www.cyfrowa-banialuka.pl. Projekt, nad którym prace trwały od stycznia polegał na zdigitalizowaniu i udostępnieniu archiwum artystycznego teatru. Jego wynikiem jest baza zawierająca przede wszystkim wykaz wszystkich premier, wraz z twórcami oraz w zależności od zachowanych dokumentów, zespołem aktorskim, obsadami, zdjęciami, programami, plakatami, afiszami, a także materiałami multimedialnymi. Dodatkowo w dniu 10 września o godzinie 11:00 odbędzie się konferencja podsumowująca projekt połączona z wystąpieniem dr Katarzyny Walotek-Ściańskiej (Katedra Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach) oraz Janusza Legonia na temat wpływu teatru lalek na kształtowanie świadomości kulturalnej i estetycznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Wstęp na konferencję jak i korzystanie ze strony cyfrowa-banialuka.pl są bezpłatne.

Projekt Cyfrowa Banialuka - digitalizacja archiwum działalności artystycznej Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Teatr 2015. 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru.

(-)
Materiał Teatru
3 września 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia