Nowy sezon w Teatrze Kamienica

w tym roku teatr obchodzi 5-lecie działalności

Spektakle "4 tony podłogi", "Mąż mojej żony", "Old Love" oraz prezentacja makiety przedwojennej Warszawy będą głównymi atrakcjami sezonu 2013/14 w warszawskim Teatrze Kamienica. W tym roku teatr obchodzi 5-lecie działalności.

Nowy sezon w Teatrze Kamienica rozpocznie się 28 września premierą spektaklu "4 tony podłogi" Domana Nowakowskiego w reżyserii Olimpii Poniźnik-Burczyk. W przedstawieniu udział weźmie Paweł Burczyk.

"4 tony podłogi" to ponadgodzinne satyryczne szaleństwo. To historia głodnego sukcesu mężczyzny, który przed laty przyjechał do stolicy z nadzieją na oszałamiającą karierę i dorobił się majątku i stanowiska. Znakomite, sprytnie napisane monologi - ugłośnienie przemyśleń wielu mężczyzn i obnażenie technik manipulacyjnych wielu kobiet - zapowiadają organizatorzy.

Kolejna premiera - "Mąż mojej żony" - 4 października. Sztukę autorstwa Miro Gavrana wyreżyseruje Tomasz Obara. W spektaklu udział wezmą: Przemysław Bluszcz i Tomasz Obara, którzy zagrają mężczyzn, którzy dowiadują się, że są mężami tej samej kobiety. Wystawiona zostanie także sztuka "My, dzieci z dworca ZOO" Kai Hermanna i Horsta Riecka w reżyserii Giovanniego Castellanosa, opowiadająca o fali narkomanii wśród dzieci i młodzieży.

- Doszliśmy do wniosku, że warto przestrzec nasze dzieci przed narkotykami. Chcemy, żeby dzieci z gimnazjów i liceów zobaczyli ten spektakl i żeby dostały nim po głowie. Po każdym przedstawieniu odbywać się będzie 15-minutowe spotkanie dzieci z psychologiem - powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Kamienica, Emilian Kamiński.

W programie nowego sezony znalazł się także spektakl "Old Love" autorstwa Norma Fostera w reżyserii Krzysztofa Kelma. Występują: Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Artur Barciś, Paweł Domagała, Matusz Banasiuk, Zuza Grabowska i Barbara Kurdej-Szatan. Przedstawienie opowiada historię miłości, rodzącej się między bohaterami utworu przez ponad 20 lat. Premiera 19 października.

7 stycznia odbędzie się premiera wierszy Władysława Broniewskiego według Krzysztofa Kolbergera. - Krzysztof był wielkim przyjacielem Teatru Kamienica i bardzo chciał wystawić "Bar pod zdechłym psem" Broniewskiego. Nawet, gdy leżał w szpitalu, reżyserował ten spektakl. Warto zrobić to przedstawienie ku pamięci tego niezwykłego człowieka - mówił Kamiński. Premiera połączona będzie z wieczorem pamięci o Krzysztofie Kolbergerze, który zmarł w 2011 r.

- Teatr Kamienica to więcej niż tylko teatr. Przygotowujemy spektakle, jak normalny teatr, jednak mamy także sporo atrakcji innego rodzaju. Teatr w dużym stopniu poświęcony jest Warszawie. W związku z tym, 30 września odsłonimy przed publicznością makietę przedwojennej Warszawy, przedstawiającej fragment Śródmieścia z sierpnia 1939 roku, miasta tuż przed całkowitym zniszczeniem - zapowiadał Kamiński.

Głównym celem pomysłodawców wykonania makiety o powierzchni 20 metrów kwadratowych jest promocja tradycji i wiedzy na temat dawnej Warszawy. - To było wspaniałe miasto, nazywane "Paryżem Północy'. Mówi się o Warszawie, że nie ma tożsamości. Stało się tak dlatego, że nie ma miejsc, z którymi można by się identyfikować. Chcemy, by Teatr Kamienica stał się takim miejscem dla warszawiaków -podkreślał dyrektor teatru.

Makieta obejmuje tereny Ogrodu Saskiego z nieistniejącym dziś Pałacem Saskim, po Dworzec Główny. Pierwszy segment przedstawia Pałac Saski wraz z fragmentem ogrodu, Pałac Kronenberga, plac Małachowskiego z budynkiem Zachęty i kościołem św. Trójcy. Na drugim segmencie znalazły się kamienice między ulicami Królewską a Kredytową. Ostatnia część makiety przedstawia okolice ulicy Szkolnej i Marszałkowskiej. Makieta została wykonana przez Bognę Romańską i Michała Mroczka.

(-)
(PAP)
19 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia