O dialogu międzykulturowym

Cykl "Wielokulturowa Warszawa"

Dyskusje i warsztaty zaplanowano w weekend w ramach rozpoczynającego cyklu "Wielokulturowa Warszawa". Serię wydarzeń rozpocznie piątkowy przegląd najciekawszych projektów związanych z wielokulturową Warszawą i debata w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Przedstawiciele warszawskich organizacji i instytucji opowiedzą o swoich inicjatywach podejmowanych w dialogu międzykulturowym. Poznamy przykłady zróżnicowanych działań - od portalu internetowego przez projekty edukacyjne, sportowe, muzyczne po pomysł stworzenia warszawskiego centrum zajmującego się wielokulturowością.

Udział w dyskusji wezmą: Fundator Fundacji "Afryka Inaczej" Mamadou Diouf, redaktorka portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur Zuzanna Dłużniewska, dyrektor Fundacji Dla Wolności Krzysztof Jarymowicz, dyrektor Edukacyjny Fundacji Forum Dialogu Między Narodami Jakub Petelewicz i członkini Komisji Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców z Urzędu m.st. Warszawy Magdalena Wojno.

W niedzielę zaplanowano dyskusję pt. "Wielokulturowość lokalnie". Jej uczestnicy: Witold Dąbrowski (Brama Grodzka Teatr NN), Kornelia Kurowska (Fundacja Borussia), Johann Wolfgang Niklaus (Schola Węgajty), Karolina i Piotr Jakowieńko (Brama Cukermana) i Anna Bakuła (Kibuc Warszawa), będą rozmawiać o projektach związanych z lokalnymi działaniami na rzecz wielokulturowości.

Tego samego dnia odbędą się warsztaty pn. "Wielokulturowość w praktyce", prowadzone przez Witolda Dąbrowskiego (Brama Grodzka Teatr NN) i Kornelię Kurowską (Borussia Olsztyn). Mają one - w zamyśle organizatorów - pozwolić bliżej zapoznać się z pomysłami i sprawdzonymi sposobami na działania związane z lokalnym dziedzictwem.

Kolejne wydarzenia w ramach cyklu "Wielokulturowa Warszawa, które odbędą się w listopadzie, to m.in. warsztaty dziennikarsko-filmowe "Wielowarszawa: tożsamość miasta" (15-17 listopada), pokaz filmu "Moja Warszawa" w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz (21 listopada), warsztat fotograficzny "Miasto podzielone?" (23 listopada), warsztat plastyczny "Mentalna mapy stolicy" (23 listopada) i warsztat "W środku i na zewnątrz" (24 listopada).

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

8 listopada, piątek, dyskusja

godz. 18.30 "Warszawa: wielokultura"

- przegląd najciekawszych projektów związanych z Warszawą wielokulturową i dyskusja

Udział w dyskusji wezmą: Mamadou Diouf (Fundacja "Afryka Inaczej"), Zuzanna Dłużniewska (Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur), Krzysztof Jarymowicz (Fundacja Dla Wolności), Jakub Petelewicz (Fundacja Forum Dialogu Między Narodami) i Magdalena Wojno (Urząd m.st. Warszawy).

www.jewishmuseum.org.pl/pl/wydarzenie/warszawa-wielokultura

10 listopada, niedziela

godz. 15.00-16.30 "Wielokulturowość lokalnie"

- dyskusja wokół projektów związanych z lokalnymi działaniami na rzecz wielokulturowości. Debata przybliży nam działania organizowane przez instytucje, które badając lokalne dziedzictwo, odkrywają historię miejsc i ludzi.

Udział w dyskusji wezmą: Witold Dąbrowski (Bramy Grodzka Teatr NN), Kornelia Kurowska (Fundacja Borussia), Johann Wolfgang Niklaus (Schola Węgajty), Karolina i Piotr Jakowieńko (Brama Cukermana), Anna Bakuła (Kibuc Warszawa).

godz. 17.00-19.00 - warsztaty "Wielokulturowość w praktyce"

Warsztaty prowadzone przez Witolda Dąbrowskiego (Brama Grodzka Teatr NN) i Kornelię Kurowską (Borussia Olsztyn) pozwolą bliżej zapoznać się z metodyką, pomysłami oraz sprawdzonymi sposobami na działania w oparciu o lokalne dziedzictwo.

www.jewishmuseum.org.pl/pl/wydarzenie/wielokulturowosc-lokalnie

Kolejne wydarzenia w ramach cyklu "Wielokulturowa Warszawa":

15-17 listopada 2013, "Wielowarszawa: Tożsamość Miasta" warsztaty dziennikarsko-filmowe

21 listopada 2013, godz. 20:00, pokaz filmu "Moja Warszawa", reż. M. Zmarz-Koczanowicz

23 listopada 2013, godz. 10:00, warsztat fotograficzny "Miasto podzielone"?

23 listopada 2013, godz. 13:00, warsztat plastyczny "Mentalna mapa stolicy"

24 listopada 2013, godz. 10:00, warsztat performatywny zakończony flash mobem "W środku i na zewnątrz"

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc:

tel. +48 22 47 10 301; e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

(-)
(PAP)
8 listopada 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia