O klasyce inaczej

34. Festiwal Konfrontacje Teatralne w Opolu

Chociaż już ogłaszając program tegorocznych Konfrontacji, dyrektor Teatru Kochanowskiego zaznaczał, że odbędą się w cieniu kryzysu, to ciągłe jedna z najważniejszych imprez w kulturalnym kalendarzu Opola.

Na opolskiej scenie zobaczymy zresztą nie tylko najlepsze inscenizacje polskiej klasyki, ale też spektakle wyróżnione przez Ministerstwo Kultury w konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej. Zresztą to, czym jest, a czym nie jest klasyka, będzie myślą przewodnią imprezy.

- Konfrontacje odbywają się tym razem pod hasłem "młoda klasyka" i nie chodzi tu, broń Boże, o to, że na OKT znaleźli się młodzi, rewolucyjni reżyserzy, bo obok nich są też bardzo doświadczeni, ale o to, czy teksty, które wzięli na warsztat, są aktualne. O tym będziemy w trakcie tych Konfrontacji rozmawiać i nad tym się zastanawiać - mówi Tomasz Konina, dyrektor Teatru Kochanowskiego, szef OKT, a także reżyser spektaklu "Panny z Wilka", który będzie nas reprezentować na tym konkursie. Sięgnięcie po Iwaszkiewicza jako klasyka nie jest zresztą, jak się okazuje, rzeczą wyjątkową, bo w tym roku polski teatr próbował pojęcie klasyki zredefiniować. I dlatego również na Konfrontacje warto się wybrać. - Dla widza polska klasyka to przede wszystkim Słowacki, Fredro czy Wyspiański. Tymczasem w programie pojawiły się przedstawienia oparte m.in. na tekstach Karola Wojtyły czy Janusza Korczaka, co więcej, są też adaptacje prozy, co zrywa ze stereotypowym myśleniem o polskiej klasyce -dodaje Konina.

Tegoroczne Konfrontacje wyjdą też poza mury teatru (spektakle odbędą się m.in. na opolskim rynku i w auli Politechniki Opolskiej), a Konina, poszukując propozycji, które widziałby w programie OKT, sięgnął także poza granice Polski ("Hiob" Wojtyły Teatru Woskriesenije we Lwowie). Od lwowskiego przedstawienia Konfrontacje się tak naprawdę na opolskiej scenie rozpoczną (do tej pory w ramach OKT można się było wybrać do Bydgoszczy na "Sprawę Dantona").

OKT potrwają od 16 do 26 kwietnia. W ich ramach jako imprezy towarzyszące ujęto też organizowany wraz z Uniwersytetem Opolskim projekt poświęcony Jerzemu Grotowskiemu (teksty przez niego wyreżyserowane w Opolu mają wziąć na warsztat reżyser, choreograf i performer) oraz spotkanie z Tomaszem Różyckim, które ma zainaugurować cykl spotkań z opolskimi poetami pt. "Po co miastu poeta". Po oficjalnym zakończeniu Konfrontacji zobaczymy też przedstawienie towarzyszące całej imprezie, rekomendowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej. Będzie to "Barabasz" Lagerkvista wyreżyserowany przez Andrzeja Dziuka w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem.
(mw)

amd
Gazeta Wyborcza Opole
15 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...