O liczbie urojonej
„Pierwiastek z minus jeden" – aut. Marian Hemar - reż. Agnieszka Mandat – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie„Pierwiastek z minus jeden" to spektakl, który bawi do łez równocześnie pobudzając intelektualny apetyt. Pozorna lekkość sztuki sprawia, że od pierwszych chwil uśmiech rozświetla twarze widzów, zaś niebanalne dialogi pobudzają niespokojne pytania dotyczące ludzkiej duchowości oraz egzystencji. Tym samym spektakl ten niewątpliwie stanowi wspaniałą rozrywkę, jak i umysłowe pobudzenie.
Sztuka przedstawia historię Jerzego, dorosłego mężczyzny, który w jednej chwili konfrontuje się z nadchodzącymi konsekwencjami popełnionej przez niego defraudacji oraz z informacją, że jego marzenie się spełniło i zostanie ojcem. Lęk połączony ze szczęściem mieszają się targając duszą bohatera do momentu, w którym nie pojawia się iskierka nadziei w postaci wysłannika piekieł. Pokusa sprzedania duszy w zamian za spokój i szczęście doczesnej egzystencji okazuje się nader ponętna, choć jakże niebezpieczna. Dylematy moralne wzmagane niepewnością transcendencji sprawiają, że bohaterowie miotają się w wątpliwościach, zmuszeni odpowiedzieć na pytania, które przekraczają wiedzę śmiertelnych istot.
„Pierwiastek z minus jeden" to spektakl utrzymany w komediowej narracji, jednak głębia poruszanych tematów oraz złożoność analizowanych problemów sprawiają, że sztuka zyskuje intelektualne walory, zarazem bawiąc i zmuszając do refleksji.
Oprócz centralnego problemu jakim jest kwestia istnienia ludzkiej duszy, spektakl rozważa również zagadnienia odpowiedzialności oraz rządzącego światem manicheizmu. Rozważając te kwestie sztuka ukazuje złożoność ludzkich intuicji i przekonań, nie narzucając jednak ostatecznego schematu rozumowania.
„Pierwiastek z minus jeden" może być analizowany na różnych płaszczyznach, zarówno jako forma filozoficznych refleksji nad transcendencją, jak i jako metaforę czysto materialnego świata, gdzie postacie diabłów są jedynie przykrywką przedstawicieli skorumpowanej władzy. Ta kilkupoziomowa możliwość odczytywania spektaklu niewątpliwie nadaje mu uroku, pozostawiając widza w intelektualnym nienasyceniu.
„Pierwiastek z minus jeden" to spektakl urzekający nie tylko głębią dialogów, ale i szczerym zaangażowaniem aktorów. Genialna gra aktorska sprawia, że postacie spajają się z odgrywającymi je ludźmi, całkowicie zaburzając granice teatralnej fikcji i autentycznych wydarzeń. Szczerość gestów, prawie całkowita metamorfoza w odgrywane role oraz przekonanie z jakim reprezentowane są poszczególne koncepcje sprawiają, że spektakl ten jest popisem aktorskiego kunsztu. Sztuka tym samym nie tylko zachwyca swoją treścią, ale i całkowicie oczarowuje swoją formą.
„Pierwiastek z minus jeden" jest tym samym nie tylko przyjemną rozrywką, ale i zaproszeniem do refleksji nad odpowiedzialnością za własną egzystencję.