O spektaklach

35. Zamojskie Lato Teatralne

Program 35 Zamojskiego Lata Teatralnego, termin: 20 czerwca - 4 lipca 2010 r.

Teatr Woskresinnia – Lwów      (laureat „Buławy Hetmańskiej” 2009)
„Dziwny świat, czyli jak ludzie czytają gazety”  
Rynek Wielki  20 czerwca godz. 21.30

Spektakl przenosi widzów w przestrzeń publiczną, w której człowiek odbiera różne wydarzenia i bodźce oraz kształtuje swój stosunek do świata i życia. Ciąg zdarzeń wpływa na naszą postawę, uczy dystansu, czasami wręcz ironicznego postrzegania tego, co nas dotyka. Czy gramy w jakiejś farsie czy czarnej komedii? Spektakl Teatru Woskresinnia chce pobudzić do myślenia, ale też uruchomić zmysły i wyobraźnię.

Ludowa muzyka ukraińska, piękne obrazy teatralne, efekty pirotechniczne – wszystko po to, by pomóc postawić pytanie czy ten świat, w którym żyjemy jest wspaniały, dziwny czy straszny.

Teatr Cztery Żywioły -  Chojnice    „Żarna czasu”  Rynek Wielki  22 czerwca godz.21.30

Widowisko  uliczne -  historia dwupokoleniowej rodziny młynarskiej oglądana przez pryzmat baśniowości i metafizyki. Rytm spektaklu oraz rytm życia bohaterów wyznacza Władca Czasu i podległe mu żarna młyna – wiatraka. Aktorzy wykorzystują technikę pantomimy oraz teatru lalek, grają też na szczudłach.

Teatr Konsekwentny – Warszawa      „Mały Chopin”  spektakl dla dzieci
Zamojski Dom Kultury    23 czerwca  godz. 11.00

Inspiracją powstania przedstawienia stała się wierszowana powiastka Michała Rusinka. Zabawny tekst posłużył  temu, by przybliżyć najmłodszym widzom sylwetkę Fryderyka Chopina.

Przedstawienie jest interaktywne, aby młody widz miał poczucie współtworzenia teatru. Oto wielki kompozytor na kilka chwil schodzi z pomnika, aby opowiedzieć dzieciom   o swoich zabawnych przygodach z łakociami, pojazdami i mrówkami. Jednocześnie  na przykładzie współczesnych znaczeń pojęć takich jak: samochód „polonez”, wielkanocny    „mazurek” czy uliczne „rondo” zapoznaje widzów z pojęciami muzycznymi i przybliża im proces tworzenia najsławniejszych utworów polskiego kompozytora. Piękno i różnorodność utworów Fryderyka Chopina oraz bogata scenografia tworzą niezapomnianą atmosferę spektaklu.

Teatr Lalek Banialuka  - Bielsko Biała    „Tomcio Paluszek”   spektakl dla dzieci
Scena plenerowa na Rynku Wielkim  23czerwca  godz. 17.00 i 19.00                                                                                                  
Opowiedziana w sposób niezwykle zabawny historia dzielnego Tomcia Paluszka, który broni Królewnę przed złym Zbójem Madejem. Sympatyczne postaci, przyjazne lalki, zaskakująca scenografia, rytmiczne piosenki – bajkowa atmosfera, która na pewno zaczaruje najmłodszych. Przedstawienie o tym jak być sobą  — Tomcio Paluszek staje się odważny, a Królewna przestaje być kapryśna.

Teatr M-STUDIO  - Sfantu Gheorghe (Rumunia)    „Romeo i Julia” wg Szekspira  Dziedziniec Akademii Zamojskiej  5 czerwca godz.19.00

Przejmujące przedstawienie ruchowo – taneczne na podstawie jednego z najbardziej znanych dramatów Szekspira. Taniec o konflikcie, pojedynku i morderstwie. Doskonała scenografia: metalowe ruchome bloki, rusztowania, w tle projekcja miasta w ruinach, znakomite aktorstwo pokazujące szekspirowskie namiętności        i emocje, wydobywające sedno „Romea i Julii”. Poezja bez słów, dramat wyrażony w muzyce, tańcu i ruchu.   Jest też katharsis.

M-STUDIO jest sceną kreującą modele pracy z aktorem i kierunki rozwoju teatru ruchu w Europie.

Teatr Wierszalin  - Supraśl  „Ofiara Wilgefortis”
Rynek Wielki  27 czerwca godz.21.30

Widowisko plenerowe na motywach powieści Olgi Tokarczuk "Dom dzienny, dom nocny". Średniowieczny apokryf o świętej WILGEFORTIS  - dziewczynie, którą Chrystus na znak miłości obdarował... brodą upodabniając w ten sposób jej twarz, do swego boskiego oblicza. Lud dostrzegł  w tym zdarzeniu fakt cudowny, ojciec zaś widział znak hańby i działalności szatana. Ukrzyżował Wilgefortis ze słowami "Skoro on jest twoim kochankiem, to umrzesz jak on!". Reżyserem przedstawienia jest Piotr Tomaszuk.

Teatr IMKA  Opis obyczajów nr III  czyli Kiedy nocą  przybyłem do Widawy
Zamojski Dom Kultury  28 czerwca godz.18.00

Spektakl na podstawie „Opisu obyczajów za panowania Augusta III” i „Pamiętników czyli historii Polski” księdza Jędrzeja Kitowicza, „Pamiątek Soplicy” Henryka Rzewuskiego oraz relacji obcokrajowców zwiedzających Polskę w czasach stanisławowskich. Kanwą przedstawienia  są różne punkty widzenia Polski i natury Polaka. Jak mówi reżyser: Z tego sporu wynika wiele – gorycz, śmiech, przerażenia, ból, czułość, głupota, niedorzeczność, mądrość, tkliwość; bo to wszystko toczy ze sobą nieustanny bój. W Polsce wczoraj i dziś.

Adaptacja i reżyseria – Mikołaj Grabowski

Występują: Mikołaj Grabowski, Iwona Bielska, Urszula Popiel, Magdalena Boczarska, Tomasz Karolak, Andrzej Konopka, Wojciech Błach

Premiera: 18 marca 2010 rr.

Teatr KTO – Kraków  „Quixotage”    
Rynek Wielki   29 czerwca    godz.21.30

Współczesna interpretacja postaci Don Kichota. Przekonanie, że charakter przedstawienia plenerowego             w sposób szczególny może wyrazić idee Cervantesa, ośmiela do postawienia po raz kolejny fundamentalnego pytania „mieć czy być”. Podział świata i natury człowieka na „don Kichotów” i „Sancho Pansów”, oczywiście umowny, pozwala ukazać starcie filigranowego człowieka z monstrualnymi wiatrakami. Wynik zdaje się z góry przesądzony. Ale to wybór poprzedników i kontynuacja ich działań składa się na kształt i sens drogi, choć          jej kres pozostaje niezmienny i nieunikniony w każdym indywidualnym istnieniu.

Teatr Wybrzeże  - Gdańsk  „Poskromienie złośnicy” 
Scena plenerowa na Rynku Wielkim   30 czerwca  godz.21.30

Poskromienie złośnicy  to jedna z najpopularniejszych szekspirowskich komedii, w której jednak pod prawie farsową warstwą tytułowego poskramiania roztacza się dramatyczny proces manipulacji: ujarzmiania,  zawłaszczania, ograniczania praw drugiej osoby.

Reżyser skupia się  na roli ojca, ojca którego w dzisiejszych czasach brakuje. Osierocone przez ojców dzieci nie mają skąd czerpać dobrych wzorów  – stają się zlepkiem kinowych scen, telewizyjnych show i muzycznych idoli. Współczesna inscenizacja sztuki Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka – młodego wychowanka Krystiana Lupy.

Obwodowy Teatr Lalek – Grodno  (Białoruś)   „Zimowa opowieść” wg Szekspira
Scena plenerowa na Rynku Wielkim  1 lipca  godz.21.30

Dramat Szekspira wystawiony w stylu surrealistycznym. Przedstawienie utrzymane w konwencji bajkowej, gdzie Dobro walczy ze Złem. Historia o manipulacji, zazdrości i zdradzie. Artyści grają lalkami oraz w żywym planie, przysłaniając twarze maskami. Świetne aktorstwo łączące psychologizm i doskonałość w prowadzeniu lalek.

Spektakl w inscenizacji Olega Żugżdy, cieszącego się opinią jednego z najciekawszych reżyserów teatru lalek     na świecie.

Ewa Błaszczyk – koncert „Nawet gdy wichura"
Zamojski Dom Kultury   3 lipca  godz.20.00

Ewa Błaszczyk odkrywa siebie poprzez historie, które opowiada publiczności. Łagodne, nastrojowe piosenki przeplata pełnymi dramatyzmu i energii wyznaniami –  że warto walczyć o swoje życie i mieć nadzieję.             Nie poddawać się, „nawet, gdy wichura”.  Aktorka śpiewa teksty napisane przez A. Osiecką, M. Pawlikowską- Jasnorzewską, J. Twardowskiego, D. Czupkiewicz, z muzyką J. Satanowskiego, Z. Koniecznego, L. Możdżera, Wł. Wysockiego. Ewa Błaszczyk nie zabawia publiczności, proponuje teatr, a w nim opowieści o ludzkim losie. Pisane śmiechem, ale częściej łzami .

W recitalu wykorzystane zostały także techniki multimedialne. Za plecami aktorki stoi duży ekran, na którym widać zbliżenia artystki i grających muzyków filmowanych na żywo. Innym razem jest to teledysk sprzed lat,    czy czarno biały obraz. 

Teatr Ósmego Dnia – Poznań „Czas Matek” 
Rynek Wielki   4 lipca  godz.21.30

Opowieść o współczesnej matce, kobiecie, wielu matkach, które dają początek życiu. O matkach, które potem doznają największej z klęsk – utraty życia swoich synów. Orientują się, że rodziły i pielęgnowały katów i ofiary. Metafizyce narodzin przeciwstawia się wszechogarniająca bylejakość i anonimowość śmierci. Kobiety buntują się przeciw roli rodzicielek mięsa armatniego, a i proroków, i bohaterów. Stają razem po stronie życia.

Efektowne, poruszające przedstawienie plenerowe – symultaniczne sceny, rozwiązania multimedialne, sugestywna muzyka.

(-)
Materiał Organizatora
18 czerwca 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...