O spektaklu...

"Białe małżeństwo" - reż. Krystyna Meissner - Wrocławski Teatr Współczesny

Ostatnie przed wakacjami próby "Białego małżeństwa" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krystyny Meissner zakończyły 3 lipca sezon 2009/2010 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Premiera spektaklu ma się odbyć 10 września 2010 r. na Dużej Scenie

Dramat powstał w 1973 r. Wrocławska premiera w Teatrze Współczesnym w 1975 r. w reż. Kazimierza Brauna i prapremierowa realizacja Tadeusza Minca w Warszawie (także w 1975 r.) – wywołały szok kulturowy. „Białe małżeństwo” otwierało wtedy w teatrze przestrzeń dla poznania tematów tabu: dojrzewania fizycznego, seksu... Różewicz wywołał dyskusję o cielesności, o pętaniu natury przez kulturę. Nie pozbawiona nut farsowych i parodystycznych opowieść o dorastaniu młodej dziewczyny, Bianki, o jej poszukiwaniach tożsamości, także w obszarze płci, szokowała, ale i przyciągała. Przez pierwsze 5 lat od premiery przedstawienie wrocławskie zagrane zostało 500 razy! Pozostawało ono w repertuarze także w początkach lat 80-tych.

„Młodzi ludzie do dziś są bezradni wobec wchodzenia w dorosłość, choć okazują to zupełnie inaczej, niż 30 lat temu – mówiła Krystyna Meissner rozpoczynając próby 6 kwietnia. – Wydaje mi się, że bardzo interesujące, istotne i aktualne są wszelkie przejawy nieprzystosowania, wszelkie lęki i traumatyczne doświadczenia młodych ludzi, którzy – jak Bianka – wchodzą w dorosłe życie w nietolerancyjnej, zamkniętej, pełnej przesądów rodzinie. Traktuję Biankę bardzo poważnie, ponieważ uważam, że dramat Różewicza jest niesłychanie ostrym atakiem na zaściankowość polskiego myślenia”.

Tatiana Drzycimska
Materiały Teatru
6 lipca 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...