O spektaklu...

"Przełamując fale" - reż. Maciej Podstawny - Teatr Bogusławskiego w Kaliszu

13 października na Scenie Kameralnej odbędzie się kolejna premiera Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Będzie to przedstawienie Macieja Podstawnego Przełamując fale oparte na adaptacji scenariusza głośnego filmu Larsa von Triera, który powstał we współpracy ze znanym dramatopisarzem duńskim Peterem Asmussenem i scenarzystą Davidem Pirie. Film von Triera zdobył w 1996 roku Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes i przyniósł reżyserowi światowy rozgłos.

Twórczość filmowa von Triera układa się w pewne cykle, w których reżyser kontynuuje, rozwija i pogłębia podejmowane tematy, ukazując je z różnej perspektywy. Dlatego po „trylogii europejskiej” wielu krytyków filmowych uznało Przełamując fale za pierwszą część trylogii „złotego serca”. Jej dopełnieniem i kontynuacją byli Idioci (1998) i Tańcząc w ciemnościach (2000). Te trzy dzieła łączy poddawanie przez reżysera analizie ekstremalnych zachowań człowieka, spotykających się z odrzuceniem ze strony społeczeństwa, jego zdolność do bezgranicznych poświęceń dla bliskich, a nawet do perwersji i obrazoburstwa pojmowanych jako czynienie dobra. Głęboko poruszający temat całkowitego zatracenia siebie dla ratowania drugiego człowieka zainteresował także twórców teatralnych i sprawił, że scenariusz filmu kilkakrotnie adaptowano dla scen angielsko- i niemieckojęzycznych. Przedstawienie Macieja Podstawnego będzie polską prapremierą Przełamując fale.

Maciej Podstawny, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Był asystentem Petra Zelenki przy wystawieniu Oczyszczenia (Narodowy Stary Teatr, Kraków, 2007), Pawła Miśkiewicza przy przedstawieniu Dobry człowiek z Seczuanu Bertolta Brechta (Teatr PWST, Kraków, 2008) oraz Krystiana Lupy przy realizacji Marat/Sade. Warsztat (Teatr PWST, Kraków, 2008). Przygotował czytania dramatów, m.in. w TR Warszawa, Klubie RURA we Wrocławiu, Teatrze Nowym w Krakowie, Narodowym w Warszawie. Wyreżyserował Letnisko. Improwizacje wg Płatonowa Antoniego Czechowa (przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, Teatr Studyjny, 2008), wraz z Pawłem Miśkiewiczem Próby wg Maksyma Gorkiego i Andrieja Tarkowskiego (przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, Teatr PWST, 2010). Współpracował z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, gdzie reżyserował Don Kiszota Mateusza Pakuły wg powieści Miguela de Cervantesa (2010) oraz Krety i rajskie ptaki na podstawie twórczości Tadeusza Różewicza (2011). W sezonie 2011/2012 reżyserował Gwałtu, co się dzieje według komedii Aleksandra Fredry w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego oraz spektakl Ocalenie w Teatrze Polskim w Poznaniu (według Letników Gorkiego oraz Stalkera i Ofiarowania Andrieja Tarkowskiego).

Wystawiono we współpracy z Nordiska Aps, Kopenhaga za pośrednictwem Agencji ADiT. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agata Wypych-Skonieczny
Materiały Teatru
10 października 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...