O spektaklu ...

"Ballady i romanse" - reżyseria: Karel Brožek - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice

Szkolne lektury nie zawsze wzbudzają pozytywne emocje, warto zatem przybliżyć młodym widzom fantastyczny świat mickiewiczowskiej poezji za pomocą środków teatralnych. Tym bardziej, że ballady mają niezaprzeczalne walory dramaturgiczne a ich uniwersalne wartości sprawiają, że teksty te są bliskie klasycznej baśni, z którą teatr lalek obcuje na co dzień.

Ballady i romanse zrodzone z ludowej wyobraźni i podań znalazły w spektaklu katowickiego Ateneum najbardziej naturalną dla swego charakteru przestrzeń rybackiej wioski. Jej prości mieszkańcy podczas codziennych zajęć wyobrażają sobie i opowiadają najdziwniejsze historie – tajemnicze, mroczne, często pełne grozy, silnie przemawiające do wyobraźni, ale i skłaniające do zadumy nad prawami rządzącymi ludzkim losem, stawiające odwieczne pytania o dobro i zło, winę i karę, związek człowieka z przyrodą.

Opowieści, które poznajemy za ich pośrednictwem łączą światy pozornie wykluczające się nawzajem: żywych i umarłych, rozumu i intuicji, rzeczywistości i fantazji, człowieka i rusałki, miłości i zbrodni... To oni, ludzie z gminu powołują do scenicznego życia kolejnych bohaterów przedstawienia.

Inscenizacja, na którą złożyły się m.in. Romantyczność, Świtezianka, Rybka, Lilije i Ucieczka zrealizowana została w żywym planie; aktorzy posługują się przedmiotami codziennego użytku, które zmieniają wielokrotnie swe funkcje.

Adresatami spektaklu są starsze dzieci i młodzież. Polecamy go też widzom dorosłym, bo kto wie, komu bardziej potrzebne są dziś proste prawdy moralne, wyraźne nazwanie dobra i zła, a także wyobraźnia, pozwalająca oderwać się na chwilę od rzeczywistości, by spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
26 marca 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia