O spektaklu ...

"Królowa pięknosci z Leenane" - reż. Grzegorz Chrapkiewicz - Teatr Polskie w Bielsku-Bialej

Martin McDonagh w swoich dramatach ukazuje Irlandię sprzed cudu gospodarczego przełomu wieków XX i XXI

Jego dwie dramatyczne trylogie ("Trylogia Leenane" oraz "Trylogia arańska"), których akcja rozgrywa się na zachodzie Irlandii, zdobyły wiele nagród, przyniosły mu ogromną popularność i uczyniły jednym ze znanych współczesnych dramaturgów. Ukazuje w nich zatęchły, mroczny świat ubogiej prowincji kraju, z którego wszyscy aktywniejsi obywatele chcą wyemigrowaćJak piszą krytycy, McDonagh „bawi się ideą Irlandii, której obraz powstał prawie sto lat temu.

Obserwuje ją w momencie rozpadu i żongluje tymi jej fragmentami, które jeszcze przetrwały”. Co więcej, choć jego dramaty portretują bardzo konkretne środowisko, są na wskroś uniwersalne. ich autor obesrwuje skomplikowane ludzkie osobowości, kierujące się w życiu własnym kodeksem moralnym, często odległym od dziesięciu przykazań. Tak jest również w "Królowej piękności z Leenane". Akcja rozgrywa się w 1989 roku w Leenane (miejscowość w irlandzkim regionie Connemara), w klaustrofobicznej, obskurnej kuchni i opowiada historię skomplikowanego związku między sędziwą matką i dorosłą córką. Z lęku przed opuszczeniem matka robi wszystko, by jej najmłodsza choć czterdziestoletnia córka nie poznała żadnego mężczyzny. Sytuacja wydaje się bez wyjścia, pojawia się jednak nadzieja, gdy dom odwiedza sąsiad Pato, który po latach pracy w Londynie chce oświadczyć się Maureen...Opowieść pozbawiona upiększeń, nie jest jednak wolna od humoru, często soczystego i dosadnego.

– To przedstawienie o uczuciach. O nadmiarze uczuć, który prowadzi do ich zaniku – mówi reżyser przedstawienia Grzegorz Chrapkiewicz, który tajemnice ludzkich emocji zgłębiał w bielskim Teatrze Polskim już wcześniej, w cenionych inscenizacjach "Piskownicy", "Staroświeckiej komedii", "Kształtu rzeczy", "Lekcji" czy "Iwony, księżniczki Burgunda". W rolach związanych gordyjskim węzłem uczuć matki i córki obsadził: Grażynę Bułkę (Mag) i Annę Guzik (Maureen). W roli Pato wystąpi Grzegorz Sikora, któremu partneruje Sławomir Miska (Ray). Zaprojektowanie przestrzeni scenicznej reżyser powierzył znakomitemu Janowi Kozikowskiemu, z którym w Bielsku-Białej realizował "Piaskownicę".

Gwiazdorska obsada w niezwykle wymagających rolach powoduje, ze miłośnicy teatru z niecierpliwoscią czekają na premierę, która już 12 września na Małej Scenie teatru polskiego w Bielsku-Białej.

Irena Świtalska
Materiały Teatru
5 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...