O spektaklu...

"Komedia romantyczna" - reż. Marcin Sławiński - Teatr Powszechny w Łodzi

Komedia romantyczna opowieść o środowisku twórców filmowych: nastawionych na zysk producentów i reżyserów, stojących u progu sławy aktorów-celebrytów i scenarzystów, starających się sprostać wymaganiom komercyjnego rynku. Jak przyznaje sam autor sztuka opowiada o świecie, w którym sukces stał się nową religią, a konsumpcja jest oczywiście tego przejawem

HTML clipboard„Sukces, konsumpcja mają swoich kapłanów, swoich fanatycznych wyznawców, a nawet swoich męczenników. (...) I to nie tylko sukces finansowy. To jest świat w którym żyjemy. Ludzie mediów są kapłanami tego kultu. Są też jego najbardziej gorliwymi wyznawcami. Dlatego umieściłem akcję właśnie w tym środowisku” – mówi Wojciech Tomczyk.

Lektura tekstu Komedii romantycznej często przywołuje skojarzenia z Opowieściami o zwyczajnym szaleństwie Petera Zelenki i Kartoteką Tadeusza Różewicza. U Różewicza pojawia się zdanie: „Czasy są niby duże, ale ludzie trochę mali”. Choć ma ono już ponad czterdzieści lat, nadal wydaje się być aktualne i doskonale charakteryzować bohaterów najnowszej premiery Teatru Powszechnego – ludzi, którzy nie umieją ze sobą rozmawiać, mówią do siebie, ale zdają się siebie nie słyszeć, nie potrafią się porozumieć. Wojciech Tomczyk zwraca uwagę na to, że w czasach o których opowiada Tadeusz Różewicz ludzie jeszcze się ze sobą komunikowali. „Teraz jest zupełnie na odwrót – „Ludzie są wielcy, czasy małe”. Bohaterowie Komedii romantycznej są wielcy, dlatego nawet nie myślą o komunikowaniu się z innymi ludźmi. Po co mają się komunikować – przecież są ludźmi sukcesu” – dodaje. W sztuce przedstawione są dwa pokolenia. Młodzi nie kierują się żadnymi wielkimi ideami. Są szarzy i nijacy podobnie jak rzeczywistość, która ich otacza. Świat wokół nich jest jakby płaski, pozbawiony trzeciego wymiaru, który nadać by mu mogła np. wiara w prawdziwe wartości. Zdaniem autora „młodzi trochę nie potrafią żyć, i dlatego ich życie jest płaskie. Chociaż mają wszystko, albo prawie wszystko. Tyle, że to „wszystko”, które mają nie jest wiele warte. Natomiast starsze pokolenie umie żyć. I dlatego w mojej sztuce, uczucie miłość, zdarza się właśnie w tym pokoleniu”.

Współczesna kultura, cywilizacja, głosi kult młodości, niedojrzałości, a przecież miłość bez dojrzałości jest niemożliwa, naturalnie zaczyna się wiązać z coraz późniejszymi latami. „Tzw. Single – prawdziwi męczennicy „sukcesu” odkładają ją na coraz to później. I wkrótce pojawią się utwory o płomiennej miłości ludzi już w bardzo dojrzałym wieku” mówi Wojciech Tomczyk.

Komedia romantyczna to kolejna premiera przygotowana w ramach Polskiego Centrum Komedii. Celem tego realizowanego w Teatrze Powszechnym autorskiego projektu jest stworzenie możliwości rozwoju współczesnej polskiej komedii w jak najszerszym jej spektrum oraz wypracowanie nowoczesnego języka gatunku. Projekt traktowany jest kompleksowo: od przeprowadzenia konkursu na tekst komediowy, konfrontacji warsztatowych różnych technik dramatopisarskich, poprzez promocję nowoczesnego spojrzenia na komedię po prezentację wyników pierwszych konfrontacji poprzez prapremiery wyłonionych przez autorytety w dziedzinie komedii tekstów.

Teatr tworzy także elektroniczną bibliotekę tekstów komediowych, pozwalającą na lepszy kontakt i większą różnorodność repertuarową dla polskich teatrów.

HTML clipboard

(-)
Materiały Teatru
28 stycznia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...