O spektaklu ... "Pasażerka"

Wrocławski Teatr Współczesny

Spektakl według powieści Zofii Posmysz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym reżyseruje Natalia Korczakowska.

Był rok 1963, kiedy Andrzej Munk kręcił słynny film "Pasażerka" według powieści Zofii Posmysz. Autorka powieści w czasie wojny była więźniarką obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Auschwitz. Książka i film to opowieść o małżeństwie Niemców, którzy na statku płynącym z Europy do Stanów Zjednoczonych spotykają tajemniczą dziewczynę. To Marta, dawna więźniarka obozu koncentracyjnego. Małżeństwo Waltera i Lizy układa się dobrze, choć oni sami niewiele wiedzą o swojej przeszłości. Walter nie ma pojęcia, że Liza była esesmanką, a tajemniczą pasażerkę zna z Auschwitz.

Spektakl według powieści Zofii Posmysz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym reżyseruje Natalia Korczakowska, znana dolnośląskim widzom teatralnym: w Teatrze Polskim wystawiła "Smycz", autorski spektakl Bartosza Porczyka, zwycięzcy Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 roku. W wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego pokazała swoją wersję "Skrzywdzonych i poniżonych" Dostojewskiego pt. "Nelly".

Teraz młoda reżyserka stanęła przed trudnym zadaniem. Przed premierą powiedziała nam, że interesuje ją człowiek postawiony w bardzo trudnej sytuacji, a nie rozliczenie faszystowskich katów z ich relacji z ofiarami.
- "Pasażerka" to piękna opowieść o miłości i jej rozpadzie - mówi Natalia Korczakowska. - Troje ludzi zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni statku musi poradzić sobie z bardzo trudną sytuacją.
Reżyserka nie pokazuje do końca, czy tytułowa pasażerka jest prawdziwą więźniarką, czy tylko tworem wyobraźni i wspomnień Lizy.
Pasażerkę na Scenie na Strychu zagra Maria Czykwin, Lizę Agnieszka Podsiadlik, Waltera Jerzy Senator.

Sobotnia premiera prowokuje do dyskusji. Już w piątek o godz. 18 na Dużej Scenie planowane jest spotkanie pt. "Po takiej wiedzy, jakie przebaczenie? Państwo, życie i wolność". Gościem będzie filozof prof. Leszek Kochanowicz, a rozmowie towarzyszyć będzie projekcja dokumentów: "Najdłuższy apel" poświęconego Auschwitz i "The sun doesn\'t shine in the camp" o życiu w obozie dla uchodźców w części okupowanej Palestyny.

Zofia Posmysz będzie gościem spotkania 3 lutego o godz. 20. Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale trzeba zarezerwować sobie miejsce - tel. 071-358-89-20. Premiera spektaklu w sobotę o godz. 19.

MIS
POLSKA Gazeta Wrocławska
30 stycznia 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia