O twórcach

„Ile żab waży księżyc" – reż. Przemysław Jaszczak - Śląski Teatr Ateneum

18 maja na afiszu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum pojawi się nowy tytuł. Baśniową przypowieść „Ile żab waży księżyc" Malina Prześluga napisała na ubiegłoroczny 29. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu; otrzymała za nią jedną z trzech równorzędnych nagród, a kilka miesięcy później po tekst sięgnął Przemysław Jaszczak, reżyserując w Ateneum prapremierowe przedstawienie.

Warto przedstawić sylwetkę autorki i twórców katowickiego spektaklu.

Malina Prześluga (rocznik 1983) – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, kierownik literacka oraz dramaturg Teatru Animacji w Poznaniu. Dramatopisarka, pisarka – autorka kilkunastu książek dla dzieci („Ziuzię" nagrodzono tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY) oraz kilkudziesięciu tekstów dramatycznych.
Jej dramaty publikowane są w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży" (2007, 2009, 2010, 2011, 2013, 2015, 2016, 2018 r.), „Dialogu" (2013, 2015, 2017, 2019 r.), wystawiane w teatrach lalkowych, dramatycznych i radiowych w całym kraju. Były tłumaczone m.in. na język francuski, angielski, niemiecki, bułgarski, ukraiński, rumuński, rosyjski, białoruski, publikowane w międzynarodowych antologiach oraz wystawiane na deskach teatrów w Europie.
Laureatka Medalu Młodej Sztuki, zdobywczyni kilkunastu nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W roku 2013 zdobyła nagrodę główną, nagrodę publiczności oraz nagrodę dziennikarzy w konkursie „Metafory Rzeczywistości" za dramat „Kwaśne mleko". W 2015 otrzymała główną nagrodę w zamkniętym konkursie Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy Kontaktu 2016 za dramat „Garnitur Prezydenta". Również w 2015 została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci. W 2016 otrzymała nagrodę indywidualną za dramat „Smoki", a w roku 2013 za sztukę „Chodź na słówko" w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2017 zdobyła pierwszą nagrodę w II Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu za tekst „Nie ma". Tworzy dla dzieci i dorosłych.

Przemysław Jaszczak (rocznik 1990) – reżyser, autor adaptacji i sztuk teatralnych, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, filii we Wrocławiu (dyplom 2014).
Ma na swoim koncie przede wszystkim spektakle familijne oraz młodzieżowe, najczęściej oparte na klasycznych baśniach lub współczesnej dramaturgii podejmującej trudne tematy. Zrealizował ponad dwadzieścia przedstawień w całej Polsce; można je zobaczyć m.in. w Warszawie (Teatr Polonia, Och – Teatr, Teatr Żydowski), Łodzi (Teatr Pinokio, Teatr Lalek Arlekin), Poznaniu (Teatr Animacji), Wrocławiu (Wrocławski Teatr Lalek), Kaliszu (Teatr im. Bogusławskiego), Lublinie (Teatr im. Andersena), Zielonej Górze (Lubuski Teatr), Wałbrzychu (Teatr Lalki i Aktora), Jeleniej Górze (Zdrojowy Teatr Animacji), Gorzowie Wielkopolskim (Filharmonia Gorzowska), Gliwicach (Teatr Miejski).
Współpracuje z norweskim Open Window Theatre w Bergen, gdzie wyreżyserował dwie produkcje.
Dodatkowo realizuje swoje pomysły i wizje w teatrach offowych, poruszając tematykę praw człowieka i przełamując tematy tabu (m.in. Teatr Papahema w Białymstoku, Teatr Zamiast w Łodzi, Teatr Sparowani we Wrocławiu). Założyciel kolektywu niezależnych twórców, grupy zadaniowej Teatr Glósoli.
Był asystentem Piotra Cieplaka, Marcina Libera oraz Konrada Dworakowskiego.
Laureat Nagrody w Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży (2018) za tekst „Niewidzialna" (współautorstwo z Magdą Żarnecką).

Adrian Lewandowski (rocznik 1990) – absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, uzyskał dyplomy na dwu kierunkach: Architektura wnętrz oraz Scenografia.
Projektant mody, ma w swoim dorobku pokazy w kraju i za granicą – w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Dreźnie (Niemcy) czy Pradze (Czechy). Finalista międzynarodowego konkursu dla projektantów i entuzjastów mody „Off Fashion" w Kielcach i „Radom Fashion Show", zwycięzca w konkursie dla młodych projektantów mody „och my! concept store" we Wrocławiu; ostatnio zaprezentował najnowszą kolekcję ubrań podczas pokazu marki Revlon. Zajmuje się także projektowaniem wnętrz.
Jego największą miłością jest jednak teatr i scenografia – projektowanie dekoracji oraz kostiumów.

Kamil Kosecki (rocznik 1984) – absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie i Studiów Podyplomowych Muzyki Filmowej, Komputerowej oraz Twórczości Audiowizualnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Kompozytor, twórca muzyki poważnej, teatralnej i filmowej. Pracuje również jako pedagog nauki gry na instrumentach (gitara, fortepian).
Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Kielce, nagrody Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, IV nagrody i Nagrody Specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra", I nagrody w konkursach: im. T. Ochlewskiego, T. Bairda, A. Didura, I nagrody w Konkursie Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum na operę dla dzieci; zwycięzca w konkursie na hejnał warszawskiej dzielnicy Wilanów, finalista Konkursów Kompozytorskich im. Z. Herberta oraz I. J. Paderewskiego. Kilkakrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Utwory Kamila Koseckiego wykonywano w Polsce i za granicą na takich koncertach i festiwalach, jak: NYCEMF w Nowym Jorku, NOISEFLOOR w Staffordshire w Wielkiej Brytanii, EMW w Szanghaju w Chinach, w Trondheim Symfoniorkester i Kristiansund Opera w Norwegii, podczas Świętokrzyskich Dni Muzyki w Kielcach, na Festiwalu „Gaude Mater" w Częstochowie, Festiwalu im. A. Didura w Sanoku, Festiwalu „Musica Moderna" w Łodzi czy Festiwalu NeoArte w Gdańsku.

Fragment inscenizacji mogliśmy zobaczyć w środę podczas próby medialnej – zapowiada się interesujące przedstawienie dla małych i dużych widzów; jedni i drudzy będą mieli o czym rozmawiać i myśleć...

rch
Materiał Teatru
16 maja 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...