Obchody Miesiąca B.Schulza

"Bruno Schulz - Historia występnej wyobraźni" - reż. K. Dworakowski- Teatr Lalek PINOKIO

Teatr Pinokio rozpoczyna oficjalnie obchody ogólnopolskiego Miesiąca Schulza i m.in. wyrusza w podróż ze spektaklem "Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni".

20 listopada pokażemy Historię występnej wyobraźni w Rzeszowie na Festiwalu Scenografów i Kostiumografów VizuArt. Spektakl w reżyserii Konrada Dworakowskiego będzie walczył w konkursie festiwalowym obok propozycji m.in. Jana Klaty czy Agaty Dudy-Gracz. Drugi pokaz spektaklu inspirowanego prozą Schulza odbędzie się 21 listopada w Kielcach w ramach imprez towarzyszących na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT .

Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni to powrót do dawnej tradycji Teatru Pinokio, gdzie obok spektakli dla dzieci istniała również scena dla starszej młodzieży i dorosłych. Inspiracją dla reżysera Konrada Dworakowskiego do stworzenia Historii występnej wyobraźni są opowiadania pochodzące ze Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod klepsydrą. Scenografia autorstwa Andrzeja Dworakowskiego powstała z inspiracji grafikami Bruno Schulza, a całość domyka muzyka Piotra Klimka. Na scenie realizatorzy kreują niesamowity świat wyobraźni, mitologii i dzieciństwa, który odkrył przed nami w prozie Schulz. Spektakl pozornie pozbawiony dialogów, wymaga od widza skupienia się na działaniu aktora i jego pracy nad animacją lalki.
- Obecność Schulza w Teatrze PINOKIO jest dla mnie czymś naturalnym. Jego niezwykle plastyczna i wizyjna proza, a w szczególności Traktat o manekinach to filozofia teatru lalek w pigułce. Ponadto Bruno Schulz w swoich utworach stworzył świat, otwierający przestrzenie pozajęzykowe, w którym odbija się nasze dzieciństwo, który każdy z nas podskórnie czuje - mówi Konrad Dworakowski, dyrektor Teatru PINOKIO w Łodzi, reżyser spektaklu Bruno Schulz - Historia występnej wyobraźni.
***
Nagrody dla spektaklu:
Złota Maska za najlepsze przedstawienie teatru lalek w sezonie 2009/2010 przyznawaną przez łódzkich recenzentów.
Najlepszy spektakl XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Jury Festiwalu w składzie: Aneta Głuch, Piotr Cieplak, Łukasz Drewniak, Leszek Mądzik i Andrzej Zarycki doceniło to przedstawienie także za reżyserię Konrada Dworakowskiego, scenografię Andrzeja Dworakowskiego oraz muzykę Piotra Klimka. Indywidualną nagrodę otrzymał również Mariusz Olbiński za rolę Ojca.
I NAGRODA przyznawana przez Jury Młodzieżowe 5. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY 2011 za stworzenie sztuki zmuszającej widza do twórczego myślenia, za perfekcjonizm wykonywanych działań, ich synchronizację oraz precyzyjność pracy aktorsko - animatorskiej.
Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Animacji w Bukareszcie 2011 - JOY FOR CHILDREN w kategorii spektakl lalkowy dla dorosłych - za pomysłowość i perfekcję wykonania.

(-)
Materiał Teatru
15 listopada 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...