Obchody

Światowy Dzień Lalkarstwa

Z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa w Instytucie Teatralnym wręczono we wtorek Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i lalkarskie Henryki. Minister kultury Piotr Gliński życzył lalkarzom, by ze swej pracy czerpali satysfakcję, przynoszącą pożytek całej kulturze polskiej.

- Światowy Dzień Lalkarstwa jest świętem szczególnej dyscypliny sztuki. Artyści lalkarze od stuleci tworzą autonomiczne światy będące odzwierciedleniem ich wyobraźni, duchowości i wirtuozerii warsztatowej. Twórczość oparta na odwiecznej interakcji z otaczającą materią przynosi nieocenione efekty w postaci uwrażliwiania na sztukę kolejnych pokoleń odbiorców, dla których scena lalkowa wciąż pozostaje jedną z najbardziej pamiętnych przestrzeni inicjacji artystycznej - napisał Gliński w liście odczytanym przez dyrektorkę departamentu narodowych instytucji kultury w MKiDN Agnieszkę Komar-Morawską.

Jak podkreślił Gliński, "o kondycji naszego teatru lalek najlepiej świadczy fakt, że polskie zespoły odnoszą sukcesy na najważniejszych międzynarodowych festiwalu, zaś w naszym kraju z powodzeniem konkurują z teatrami dramatycznymi".

Jak dodał, z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa życzy "wszystkim twórcom teatru lalek, aby ze swojej pracy czerpali jak najwięcej satysfakcji, przynosząc pożytek nie tylko młodemu pokoleniu odbiorców, ale całej kulturze polskiej".

Gliński - na wniosek Polunimy, polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA - przyznał Januszowi Ryl-Krystianowskiemu złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Aktor, reżyser, pedagog i autor sztuk teatralnych odznaczony został za "zasługi dla rozwoju kultury i dziedzictwa narodowego". Ryl-Krystianowski grał m.in. na scenach teatrów "Arlekin" i "Pinokio" w Łodzi. Lalkarz, jak przypomniał prezydent Polunimy Władysław Wolański, spędził także "dziewięć lat w Teatrze Animacji, dwadzieścia w Jeleniej Górze, dwadzieścia pięć lat w poznańskim Teatrze Animacji". Otrzymał "nieskończoną liczbę nagród i wyróżnień" - w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk b. prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W Instytucie Teatralnym wręczone zostały także Henryki statuetka na zdjęciu], nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne lub całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek. Statuetki, których patronem jest reżyser teatru lalek i dramaturg Henryk Ryl, otrzymała Jolanta Góralczyk, aktorka wrocławskiego Teatru Lalek, która zagrała m.in. w spektaklach Sceny dla Dorosłych Wiesława Hejno ("Proces" Kafki, "Śmieszny staruszek" Różewicza, "Faust" Goethego, "Ryszard III" Szekspira) oraz w przedstawieniach dla dzieci - jako np. Cruella de Mon w "101 Dalmatyńczykach" Smitha czy Królowa w "Czarodziejskim krzesiwie" Andersena (oba w reż. Jerzego Bielunasa). Góralczyk współpracowała także z Teatrami Dramatycznymi oraz Teatrem Telewizji, obecnie jest wykładowczynią na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Wydział we Wrocławiu.

Henrykiem wyróżniony został także Bogusław Kierc - poeta, krytyk literacki oraz, przede wszystkim, aktor, reżyser i pedagog. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Wystąpił także na planie "Popiołów" Andrzeja Wajdy. Jako aktor większość czasu spędził z wrocławskim Teatrem Współczesnym. Od 2000 roku reżyseruje w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. Na początku lat 90., przez dwa lata, był dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. Ponadto tego wykładał na PWST we Wrocławiu.

Laudację na cześć Kierca wygłosił Konrad Szachnowski, dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku. "Boguś zaczął wprowadzać na scenę teatru wielką literaturę: Słowackiego, Mickiewicza, i wreszcie współczesnych - np. Osiecką. Jego dokonania są ogromne, zrobił wiele wspaniałych przedstawień" - powiedział Szachnowski.

Okolicznościowe wyróżnienia Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP we wtorek odebrali także - z rąk przewodniczącej Sekcji Henryki Korzyckiej - Lucyna Sypniewska (Teatr Banialuka w Bielsku-Białej), prof. Jacek Radomski (Wrocławski Teatr Lalek), Krystian Kobyłka (Teatr Lalki i Aktora w Opolu), Barbara Rau (Teatr Lalek Banialuka), Małgorzata Wolańska (Teatr Arlekin w Łodzi) oraz Krzysztof Ciesielski (Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi).

Janina Konarzewska i Jan Plewako otrzymali z kolei z rąk prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji (ZASP) Olgierda Łukaszewicza, z okazji obchodzonych w tym roku urodzin - kolejno 85. i 80. - okolicznościowe listy.

Podczas uroczystości wręczona została także - przyznawana przez Polunimę po raz pierwszy - nagroda dla młodego, najbardziej obiecującego lalkarza młodego pokolenia. Otrzymała ją, wraz z czekiem na pięć tysięcy złotych ufundowanym przez MKiDN, Dagmara Włoszek (Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej). Doceniono ją za rolę Alicji w spektaklu "Księga Dżungli" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel na motywach Rudyarda Kiplinga w reż. Ewy Piotrowskiej.

Na spotkaniu wspomniano także Henryka Jurkowskiego - krytyka, historyka i teoretyka teatru, a także tłumacza, profesora PWST we Wrocławiu oraz autora sztuk. Przedstawienie na podstawie ostatniego napisanego przezeń scenariusza - "Baba z drzewa baobaba" - przedstawili we wtorek, jako element wspólnego świętowania, młodzi aktorzy lalkarze.
PAP

(-)
Kurier PAP
22 marca 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...