Oblicza Teatru już w lutym

14. Oblicza Teatru w Polkowicach

12 spektakli, 3 wystawy, 3 konkursy teatralne, 4 projekcje filmowe - tak przedstawia się program festiwalu teatralnego, organizowanego w mieście bez teatru, ale za to z publicznością, która teatr kocha. Polkowice zapraszają na 14. edycję Festiwalu "Oblicza Teatru".

W tym roku Festiwal, który z Polkowickich Dni Teatru zmienił nazwę na „Oblicza Teatru”, będzie się odbywał od 20 lutego do 26 kwietnia. Jest to jedno z najważniejszych i najdłużej trwających wydarzeń teatralnych na Dolnym Śląsku.

Na pomysł jego stworzenia wpadł przed kilkunastoma laty Andrzej Wierdak – dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji, wielki miłośnik teatru. Był to pomysł ryzykowny i nikt nie wróżył mu wówczas powodzenia. Festiwal teatralny w mieście górniczym, bez profesjonalnej sceny, bez żadnych tradycji teatralnych? A jednak się udało! Pomysł przypadł do gustu nie tylko publiczności, która ma możliwość obejrzenia spektakli z najważniejszych ośrodków teatralnych kraju i podziwiania występujących w nich gwiazd, ale także najwybitniejszym twórcom teatralnym i filmowym, roztaczającym nad kolejnym edycjami Festiwalu swój honorowy patronat. W ubiegłych latach byli to m.in. Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Jan Englert, Andrzej Łapicki, Anna Seniuk.

Patronem Honorowym XIV „Oblicz Teatru” będzie Anna Dymna – wybitna i kochana przez publiczność aktorka teatralna i filmowa, ceniona także za swą działalność charytatywną. Intrygujący plakat zapowiadający tegoroczną edycję Festiwalu przygotował Leszek Mądzik – założyciel legendarnej Sceny Plastycznej KUL, współpracujący z Polkowicami już od 8 lat.

Podczas tegorocznych „Oblicz Teatru” w Auli Zespołu Szkół, która zastępuje scenę teatralną, wystawionych zostanie 10 spektakli. Nim aktorzy i reżyserzy rozpoczną tegoroczny wyścig o uznanie widzów i Złote Miedziaki – Teatralne Nagrody Publiczności, Festiwal uroczyście otworzy Patronka Honorowa - Anna Dymna. 27 lutego w polkowickiej Auli aktorka wręczy Złote Miedziaki ich ubiegłorocznym laureatom, a następnie wraz z Krzysztofem Orzechowskim – dyrektorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, zainauguruje  działalność Krakowskiego Salonu Poezji w Polkowicach.

W programie XIV „Oblicz Teatru”, zgodnie z ideą festiwalu, która zakłada ukazywanie różnych wymiarów teatru, znalazły się zarówno przedstawienia komediowe, jak i poważne sztuki Ingmara Bergmana czy Hanocha Levina, a także spektakl w reżyserii Leszka Mądzika, zrealizowany we współpracy z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. „Edukację Rity” z udziałem Małgorzaty Sochy i Piotra Fronczewskiego z Teatru 6.piętro – jednej z najlepszych scen prywatnych w Polsce, założonej przez Michała Żebrowskiego. Nie zabraknie także ulubieńca polkowickich miłośników teatru, dwukrotnego zdobywcy Złotego Miedziaka w kategorii: najlepszy aktor – Bronisława Wrocławskiego. Wraz z łódzkim Teatrem im. S . Jaracza zaprezentuje on przedstawienie „Przypadek Iwana Iljicza”. Będzie także okazja, by „na żywo” podziwiać słynnego Pana Sułka i Panią Elizę, czyli Krzysztofa Kowalewskiego i Martę Lipińską oraz innych znanych z małego i dużego ekranu aktorów, takich jak: Agnieszka Pilaszewska, Leon Charewicz, Janusz Michałowski, którzy wystąpią w spektaklu „Napis” Teatru Współczesnego z Warszawy. 

Ponadto w programie XIV „Oblicz Teatru” znalazły się także spektakle: Teatru im. J. Słowackiego z Krakowa („Udręka życia” oraz „Rozmowy poufne”), Teatru Polskiego w Szczecinie („Bal Manekinów” w rytmie rap), Teatru Bagatela z Krakowa („Tramwaj zwany pożądaniem”), Centrum Sztuki IMPART z Wrocławia („Spotkanie” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej i Doroty Landowskiej) oraz wspomniany wcześniej Wrocławski Teatr Pantomimy („Osąd” cz. 3).

W ramach XIV „Oblicz Teatru” odbędą się także dwa przedstawienia dla dzieci, 3 wystawy oraz 3 konkursy teatralne. Ci, którzy chcieliby lepiej poznać dorobek artystyczny patronki honorowej tegorocznej edycji festiwalu, będą mogli wybrać się na przegląd filmów z jej udziałem. Pokazane zostaną m.in. takie obrazy jak „Duże zwierzę” czy „Znachor”.

Sprzedaż biletów na spektakle (30-65 zł) oraz karnetów (550 zł, 750 zł – karnet VIP), uprawniających do udziału we wszystkich wydarzeniach w ramach Festiwalu, ruszy 6 lutego. Rezerwacje pod nr tel. 76 746 88 14 oraz poprzez email: ksiegowosc@pca.pl. Szczegółowe informacje: www.dniteatru.pl

Agnieszka Błaszczyk
Materiały Organizatora
1 lutego 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...