Obraz na Teatrze Polskim

"Fukushima - Generator - Guernica" - Lech Twardowski - Teatr Polski, Wrocław

W sobotę 27 sierpnia około godziny 8:00 na ścianie teatru od strony ulicy Bogusławskiego zawieszony został nowy obraz wybitnego wrocławskiego artysty Lecha Twardowskiego zatytułowany "Fukushima - Generator - Guernica". W piątek 9 września 2011 o północy odbędzie się wernisaż pracy

Żywioł, czyli to, co pozwala istnieć światu, nadaje mu rytm, karmi go. Żywioł jest pierwotną siłą, której nie sposób obłaskawić. Panowanie tych sił jest absolutne; wszystko, co żyje na Ziemi, jest uzależnione od logiki żywiołu, która jest człowiekowi obca. Jakakolwiek ingerencja, próba decyzji jest tylko doraźna. Ludzkość może się jedynie chronić swą cywilizację przed upadkiem.

Nasze decyzje, działania, które podejmujemy, świadczą o czymś zupełnie odmiennym. Traktujemy żywioły jak gracza, w dodatku gracza gorszego od nas samych. Pewność siebie, arogancja ludzkiego umysłu tworzą iluzję, w której dominacja człowieka nad światem jest jedyną władzą. Tylko my potrafimy nadać rzeczywistości sens, nie dostrzegając zarazem sensu wynikającego z rytmu świata zapisanego w naturze. Jednocześnie dbałość o nas samych i środowisko naturalne zostaje zaniechana na rzecz ciągłego postępu i rywalizacji. To, co powinno chronić wyjątkowość i kruchość naszego istnienia, staje się najpoważniejszą opresją dla naszej rzeczywistości. Sztafeta, którą uprawiamy, jest wyścigiem jednostek pozbawionych idei przekazywania swoich wartości następnemu człowiekowi. Ten bieg żywi się własną energią, spala ją. Jest to pogoń "ślepców" nieświadomych jakości ginącej w prędkości, która jest jedynym celem.

Obecna rzeczywistość zaciera granicą między sprawcą a ofiarą. Płynność jest religią świata. Ziemia, ogień, powietrze, woda, człowiek - piąty żywioł, który w przeciwieństwie do czterech pozostałych niszczy sam siebie w sposób świadomy.

Lech Twardowski (ur. 1952) - malarz, performer, tworzy obiekty i instalacje, współpracuje z muzykami, działa w przestrzeni miejskiej i teatralnej. Studiował w PWSP we Wrocławiu, w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W latach 1983-1995 przebywał w Paryżu. W latach 90. wraz z grupą artystów zrealizował kilka akcji w przestrzeni miejskiej Wrocławia (m.in. akcja malarska na ulicy Świdnickiej, Wieża malowana, Spadochrony). Autor monumentalnego projektu Generator realizowanego w kilku odsłonach w latach 2000-2006. W roku 2007 Muzeum Narodowe w Poznaniu zorganizowało jego wystawę monograficzną, stanowiącą prezentację ważniejszych prac artysty. Obrazy i obiekty Lecha Twardowskiego znajdują się w Musée d\'Art Moderne w Paryżu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. We współpracy z Teatrem Polskim we Wrocławiu Lech Twardowski zrealizował między 5 a 10 listopada 2006 na wrocławskim Rynku wideoinstalację Terrordrom, promującą prapremierę spektaklu Wiktora Rubina Terrordrom Breslau na podstawie powieści Tima Staffela.

(-)
Materiały Teatru
8 września 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia