Od dziś Konfrontacje

44. Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska

Siedem przedstawień z teatrów w Poznaniu, Radomiu, Wrocławiu, Gdańsku, Supraślu i Rzeszowie zostanie pokazanych w konkursie podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Festiwal rozpocznie się 9 kwietnia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

- Podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych możemy przede wszystkim liczyć na różnorodny repertuar i zaangażowanie reżyserów w szukanie nowego języka teatralnego, który jest na tyle komunikatywny, by ta klasyka ożyła i była nam wciąż potrzebna - powiedział Norbert Rakowski, reżyser, dyrektor festiwalu oraz Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.

W dniach 9-14 kwietnia widzowie zobaczą na deskach teatru w Opolu siedem zakwalifikowanych do konkursu najlepszych ubiegłorocznych wystawień polskich klasyków oraz trzy spektakle towarzyszące.

Przedstawienia prezentowane na 44. OKT wybrała Komisja Artystyczna Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". W tym roku Komisja Artystyczna pod przewodnictwem dr. Patryka Kenckiego zakwalifikowała do udziału w festiwalu przedstawienia: "Beniowski. Ballada bez bohatera" wg J. Słowackiego z Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka), "Ferdydurke" W. Gombrowicza z Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger), "Garbus" S. Mrożka z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor), "Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" A. Mickiewicza z Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski), "Śmierć białej pończochy" M. Pankowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski), "Wykład" A. Mickiewicza z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk), "Zemsta" A. Fredry z Teatru "Maska" w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner).

W trakcie festiwalu spektakle i twórcy powalczą o nagrody m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę, oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni jury w składzie: reżyser Ewelina Pietrowiak, teatrolog prof. Tadeusz Kornaś, dramatopisarz Wojciech Tomczyk, reżyser Artur Tyszkiewicz i krytyk Jacek Wakar. Wręczona zostanie również nagroda publiczności i laur jury dziennikarskiego.

Oprócz spektakli konkursowych zostaną pokazane trzy przedstawienia towarzyszące: inscenizacja utworów Calderona i Słowackiego pt. "Córki Powietrza. Sen Balladyny" (reż. Ignacio Garcia) i "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" wg B. Leśmiana (reż. Marta Streker) - oba z opolskiego Teatru im. J. Kochanowskiego, a także spektakl dla dzieci pt. "Mały Tygrysek Pietrek" (reż. Michał Dąbrowski) z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Przygotowano też czytania performatywne: "Emigrantów" S. Mrożka w reż. Małgorzaty Jakubowskiej, "Drugiego pokoju" Z. Herberta w reż. Jana Jelińskiego i "Czarów" F. Bohomolca w wykonaniu grupy "Miłośnicy Teatru". Otwarte zostaną rówież dwie wystawy - multimedialna ekspozycja prac Jana Cybisa oraz "40/250. Plakaty i premiery" (kuratorzy Zenon Butkiewicz i Mariusz Knorowski).

Tradycyjnie po wieczornych przedstawieniach zaplanowano dyskusje z ich twórcami oraz koncerty muzyki współczesnej. Zagrają m.in. Trap Door, Anja Sei, The Saturday Tea i Sonar Soul.

W ramach "Spacerownika Teatralnego" festiwal będzie okazją do zwiedzenia Opola śladami jego teatralnych tajemnic, a także do obejrzenia najlepszych teatralnych zdjęć na plenerowej wystawie prac finalistów i laureatów IV Konkursu Fotografii Teatralnej.

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs "Klasyka Żywa" organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

W 2018 r. opolskie konfrontacje wygrał spektakl "Wesele" S. Wyspiańskiego w reż. Jana Klaty z Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

(-)
Kurier PAP
9 kwietnia 2019

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia