Od poniedziałku rusza Festiwal
3. Festiwal Actus HumanusBlisko 70 muzyków z 15 krajów wystąpi na rozpoczynającym się w poniedziałek w Gdańsku 3. festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus. Artyści ci reprezentują światową czołówkę przedstawicieli muzyki renesansu i baroku.
Program festiwalu przedstawiono w środę na konferencji prasowej w Domu Uphagena.
Dyrektor artystyczny Actus Humanus Filip Berkowicz poinformował, że wśród wykonawców po raz pierwszy w Polsce wystąpi Il Complesso Barocco.
To zespół muzyki dawnej założony przez Alana Curtisa w 1979 r. Muzycy zdobyli sobie uznanie krytyki jako jedni z najlepszych interpretatorów muzyki od manieryzmu po klasycyzm, koncentrując swój repertuar wokół włoskiej barokowej muzyki oratoryjnej i operowej. Il Complesso Barocco zaprezentuje się publiczności w niedzielę 15 grudnia, na zakończenie Actus Humanus.
Festiwal zainauguruje zaś 9 grudnia w Dworze Artusa niekwestionowany mistrz muzyki dawnej, urodzony w Katalonii - Jordi Savall. Jest on jednym z najbardziej charyzmatycznych wirtuozów violi da gamba (poprzedniczka wiolonczeli). Towarzyszyć mu będą Pierre Hantai (klawesyn) oraz Xavier Diaz-Latorre (teorba, gitara).
Następnego dnia we wtorek wystąpi inna gwiazda muzyki dawnej Fabio Biondi, wybitny skrzypek wykonujący muzykę barokową. Naukę gry na tym instrumencie rozpoczął mając pięć lat, debiutował w wieku 12 lat z orkiestrą symfoniczną RAI.
Wybitnym przedstawicielem muzyki dawnej podczas gdańskiego festiwalu będzie Ensemble Organum z Marcelem Peres (śpiew) - jeden z pierwszych francuskich zespołów, które zajęły się repertuarem historycznym niemal całej Europy, ukazując ewolucję muzyki od VI wieku.
- Muzycy ci zaprezentują program, na który ja osobiście najbardziej czekam. Artyści przywożą cztery msze z manuskryptu, jednego z najstarszych z 1071 r. Przedstawią tajemnicę Bożego Narodzenia w czterech częściach - powiedział Berkowicz.
Koncerty podczas festiwalu Actus Humanus odbywać się będą w Dworze Artusa oraz wnętrzach gotyckich kościołów: św. Jana i Jakuba.