Od poniedziałku

48. Tyskie Spotkania Teatralne: Tychy 21 - 27 listopada 2022

Teatr Mały zaprasza w przyszłym tygodniu na 48. Tyskie Spotkania Teatralne - najstarszy taki cykliczny przegląd w regionie. Przez tydzień publiczność będzie miała okazję podziwiać zarówno mistrzów sztuki aktorskiej, jak i amatorów-pasjonatów sceny. Wszystkie wydarzenia, które odbędą się między 21 a 27 listopada, spina motyw przewodni odnoszący się do relacji między kobietą a mężczyzną.

- Spektakle, które zaprosiliśmy, funkcjonują w szerszym kontekście, umożliwiają widzom głębsze wnikanie w strukturę teatru - oznajmia Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego i dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal jest podzielony na dwa nurty: mistrzowski i konkursowy. Rozpocznie się 21 listopada w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie spektaklem „Panny z Wilka" w reżyserii Agnieszki Glińskiej (to spektakl wjazdowy), którego adaptacją - jak piszą- Iwaszkiewicz mógłby być zdziwiony. W kolejnych dniach w Tychach będzie można obejrzeć: „Kto się boi Virginii Woolf?" w reżyserii Jacka Poniedziałka z Teatru Polonia w Warszawie w gwiazdorskiej obsadzie (22 listopada), słynny spektakl „Karamazow" w reżyserii Jacka Orłowskiego z Teatru im. Jaracza z Łodzi, który zdobył wiele nagród (26 listopada), i na zakończenie „Miłość od ostatniego wejrzenia" w reżyserii Iwony Kempy ze stołecznego Teatru Dramatycznego (27 listopada). Ten ostatni tytuł to adaptacja bestsellerowej książki Vedrany Rudan o miłości, nienawiści i zemście rozpisana na kilka utalentowanych aktorek.

Tradycją tyskich spotkań jest zaznajamianie publiczności z teatrem amatorskim. Tegoroczna edycja zrzesza w nurcie konkursowym teatry o różnym statusie organizacyjnym. - Naszym zadaniem jest zaproponowanie publiczności tego, co najciekawsze w tej chwili w polskim teatrze w ogóle, bez przyklejania żadnych etykietek - mówi Paweł Drzewiecki.

Do konkursu zostały zgłoszone m.in. spektakle „Ojcowie" studentów krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, „Szczęście" Teatru bez Sceny z Katowic, w którym występują profesjonalni aktorzy, a także ostatnia realizacja amatorskiego Teatru Naumionego z Ornontowic z długim stażem - „Last minute".

- Przedstawienia nurtu konkursowego będziemy porównywać nie tylko, jeśli chodzi o jakość artystyczną, ale także pod względem tego, która z tych wypowiedzi jest mocniejsza, lepiej dociera do widza ze swoim ładunkiem emocjonalnym - mówi dyrektor Teatru Małego. Spektakle konkursowe zagoszczą na scenie między 23 a 25 listopada.

Podczas 48. Tyskich Spotkań Teatralnych odbędą się również wystawa plakatów Andrzeja Mleczki oraz fora teatralne po pokazach konkursowych, które są okazją do dyskusji artystów z publicznością i jury.

Wstęp na spektakle konkursowe jest bezpłatny.

Maria Sławińska
Gazeta Wyborcza Katowice
21 listopada 2022

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...