Od tego tematu nie ma ucieczki

"K." - reż. Monika Strzępka - Teatr Polski w Poznaniu

Słynny teatralny duet znów pracuje w Poznaniu. Premiera "K." Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego - 4 listopada w Teatrze Polskim. Akcja spektaklu toczy się w wieczór wyborczy 2019 roku, a w tej nieco futurystycznej wizji polskiej sceny politycznej K. nachodzą duchy...

Ostatnie dzieło Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego - serial "Artyści" - było świetne. To niezwykłe, że słynnemu teatralnemu duetowi udało się zainteresować telewizyjnych widzów małym światkiem sztuki i jej twórców. Historia nowego dyrektora pewnej warszawskiej sceny wciągała niczym "Gra o tron" - nie zabrakło tam wątków kryminalnych ani romansowych, a prócz artystycznych gierek pojawiły się również konteksty, bez których nie sposób dzisiaj rozmawiać o współczesnej sztuce - czyli intrygi polityczne. Po tej przygodzie z małym ekranem twórcy powracają na scenę, i to prosto do Teatru Polskiego w Poznaniu. Tym razem znów skupiają się na współczesności, znów zapraszają znakomitych aktorów - gościnnie wystąpi m.in. Jacek Poniedziałek - ale to polityka stanie się głównym problemem i tematem ich sztuki. A po sukcesie "Artystów" możemy się spodziewać czegoś naprawdę wciągającego.

Nie trzeba przecież wiele wysiłku, by świat polityki prezentował się barwniej i ciekawiej od hermetycznego środowiska artystycznego. W dodatku spektakl Strzępki i Demirskiego w Polskim wyraźnie uderza w tematy najbardziej aktualne i znane współczesnemu widzowi, bo głównym bohaterem spektaklu pod tytułem "K." twórcy uczynili postać wzorowaną na biografii Jarosława Kaczyńskiego. Można przypuszczać, że jest to wybór karkołomny i zuchwały, jednak Teatrowi Polskiemu za dyrektury Macieja Nowaka przyświeca hasło Witolda Noskowskiego "Albo ma się teatr, albo ma się spokój". W nowym, szmaragdowym sezonie scena pod słynnym napisem "Naród sobie" również nie odpuszcza - o tej sztuce na pewno będzie głośno.

Akcja spektaklu toczy się w wieczór wyborczy 2019 roku, a w tej nieco futurystycznej wizji polskiej sceny politycznej K. nachodzą duchy - zarówno te z koalicji, jak i z opozycji - siejąc w nim wątpliwość co do słuszności własnych wyborów oraz przyszłości w polityce. Przegląd oczekiwań wobec Polski staje się okazją do refleksji nad obecną sytuacją i społecznymi nastrojami, a jednocześnie nad najbliższą, być może już nieuniknioną, przyszłością. Czy K. bliżej jest do zagubionego Józefa K. uwikłanego w nieubłaganą machinę biurokracji, czy też do groźnego prezesa Kaczyńskiego, którego boją się zarówno sprzymierzeńcy, przeciwnicy, jak i media? A może jest po prostu człowiekiem, który sam ma już dość presji wyścigu po władzę, jaki sam sobie sprawił? Duet Strzępka-Demirski sięga po najgorętszą i najbardziej kontrowersyjną postać dzisiejszej polityki, by zmusić nas do zastanowienia się, o co nam wszystkim - z prawej strony, z lewej i ze środka - w tej Polsce dzisiaj chodzi. Niezależnie od tego, którym słupkom poparcia kibicujemy, warto uważnie przyjrzeć się temu, kto kieruje losem milionów.

Polityczna dyskusja w teatrze to nie jest łatwe zadanie, ale tak naprawdę stanowi nieodłączny element sztuk scenicznych - nie da się przecież rozmawiać o świecie, pomijając tych, którzy podejmują w nim najważniejsze decyzje. I choć ten kontrowersyjny repertuarowy wybór może być impulsem dla wielu krytycznych głosów, dziwnie byłoby udawać w teatrze, że polityka, partia, prezes czy wybory w ogóle nie istnieją - skoro rozmawia się o nich na co dzień w domu, w pracy, w tramwaju, we wszystkich mediach. Od tego tematu nie ma ucieczki i lepiej porozmawiać zawczasu - nie wiadomo, jakie duchy rzeczywiście najdą nas w wieczór wyborczy w 2019 roku.

Anna Tomczyk
kultura.poznan.pl
31 października 2017
Portrety
Monika Strzępka

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...