Od tekstów do kontekstów

Festiwal Konteksty w Animacji na nowo w poznaniu

Tańczący z lalkami Duda Paiva ze spektaklem "Bękart!" i "Kopciuszek" Shony Reppe to niektóre propozycje zbliżającego się Festiwalu Konteksty, który od tej edycji ma nową formułę.

- Przez lata Kon-teksty były festiwalem promującym dramaturgię dla dzieci i młodzieży. W ciągu ostatniego roku postanowiliśmy jednak zmienić jego ideę i dzisiaj nie ma on żadnego podtytułu. Jest to po prostu Festiwal Konteksty, pisany bez kreski. Powody tych zmian są różne. Myślę, że nowa dramaturgia, która opanowała świat i Polskę w stopniu tak fantastycznym, że jest na stałe w wielu repertuarach, nie potrzebuje już takiej promocji - wyjaśnia Marek Waszkiel, dyrektor Teatru Animacji. Jego zdaniem konteksty przybrały dziś inną formę: działań literackich, plastycznych czy międzydyscyplinarnych.

Teatr w kontekście europejskim...

Od marca do czerwca, w cztery weekendy, zostanie zaprezentowanych aż osiem spektakli: cztery dla dzieci, które będą grane w soboty i w niedziele w godzinach porannych, oraz cztery wieczorne dla dorosłych widzów. - To, co chcemy zaproponować w ramach nowej edycji, to rodzaj festiwalu, który zostaje rozbity na kilka części. Będą to spotkania, raz na miesiąc, wybitnych teatrów z poznańską publicznością - tłumaczy organizator.

W tym roku Poznań odwiedzą teatry z Czech, Holandii, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. - Niektóre z tych spektakli były już prezentowane w Polsce, bo naszą intencją nie jest to, by Poznań stał się odkrywcą czegoś nowego, tylko żeby publiczność poznała teatr formy czy lalki w jego kształcie współczesnym, w różnorodnych działaniach: plastycznych, artystycznych i literackich, które spotykamy w szerokim kontekście europejskim, a nie zawsze są one jednak obecne w naszym codziennym repertuarze - mówi Waszkiel.

Jako pierwszy, już w marcu, na scenie pojawi się Duda Paiva. Holenderski artysta zaprezentuje widzom spektakl "Bękart!" [na zdjęciu], który powstał na motywach utworów Borisa Viana. - Spektakl oparty jest na nieco surrealistycznej dramaturgii. Ale jego istotą jest spotkanie świetnego tancerza z wymyślonymi przez niego i prowadzonymi lalkami - zachęca dyrektor Teatru Animacji. To historia intelektualisty, który trafia na śmietnik i tam odkrywa nowe postacie.

...dla małych

Z myślą o dzieciach z kolei zaproszono do Poznania Shonę Reppe z Wielkiej Brytanii, która po raz pierwszy w Polsce pokaże swojego "Kopciuszka". Zdaniem krytyków, jest to magiczna i figlarna historia, łącząca prostą opowieść i pomysłowe obrazy.

Kolejno w następnych odsłonach zobaczymy spektakle: "Cyrk Dobronka" z Węgier, "O baranku, który spadł z nieba" czeskiego Naivni Divadlo oraz jeszcze jednego "Kopciuszka", tym razem w wykonaniu Ciroca Babszinhaz z Węgier. - Proponowane przez nas dwa spektakle "Kopciuszek" będą zupełnie różne. Przedstawienie Shony Reppe jest "Kopciuszkiem" przedmiotowo-lalkowym dla małych dzieci, opowiadającym bajkę niby znaną. "Kopciuszek" węgierki natomiast, który, nie ukrywam, zrobił na mnie piorunujące wrażenie, przeznaczony jest dla nastolatków. To zupełnie inna problematyka. Spektakl zrealizowany został w przestrzeni postindustrialnej, zbudowanej z rur. To agresywny spektakl, mówiący o dorastaniu młodych ludzi i szukaniu swojego miejsca - zaznacza Waszkiel.

...i dużych widzów

Dla dorosłych natomiast zaplanowano pokazy takich spektakli jak: "Stół" Blind Summit Theatre, "Francuscy Paladyni" Teatro Koreja z Włoch oraz "A niech cię diabli..." Divadlo Alfa z Pilzna. - "Stół" jest spektaklem, który pokazuje ruch lalki pod wiatr. Jest absolutnym majstersztykiem, czymś całkowicie wirtuozerskim, jeżeli chodzi o spotkanie aktorów z lalką. Gra go świetna grupa, w której jest trzech animatorów i jedna lalka - zachwala kwietniową propozycję organizator.

Spektaklom towarzyszyć będą każdorazowo spotkania z twórcami oraz szereg działań okołoteatralnych.

***

Festiwal Konteksty

Teatr Animacji

spektakle marcowe (edycja 7.0): "Bękart!" Duda Paiva Company (28 i 29.03, g. 19); "Kopciuszek" Shony Reppe (28 i 29.03, g. 11)

bilety: 20/30 zł - spektakle dla dorosłych i młodzieży; 15/20 zł - spektakle dla dzieci

Monika Nawrocka-Leśnik
http://Kultura.poznan.pl
18 marca 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...