Odcienie kobiecej miłości

"Kontrapunkt" Rubi Birden przy stoliku

Kolejne spotkanie cyklu Scena przy stoliku, które w tym sezonie realizowane są pod hasłem "Po prostu kobieta". Literatura dramatyczna pisana, nie tylko przez kobiety, ale wyłącznie o kobietach

Proponowane przez organizatorów teksty, prezentują przeróżne problemy, całą paletę emocji i czasami zaskakujące zwroty akcji. Warto przyjrzeć się bliżej ujęciu współczesnej kobiety przez literaturę i podyskutować o tym, na ile spostrzeżenia autorów są trafne i oddają prawdę o poruszanym problemie.

- Tym razem proponujemy spotkanie z utworem polskiej autorki, znanej głównie z działalności translacyjnej, ale także z kilku popełnionych dramatów, które z powodzeniem są wystawiane przez teatry. Rubi Birden i jej "Kontrapunkt", a w obsadzie Beata Przewłocka oraz Hanna Świętnicka-Grabowska - wskazuje Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Maria, aktorka teatralna, która lata świetności ma już dawno za sobą, wiedzie spokojny żywot. I pewnie nadal oglądałaby z nostalgią zdjęcia, na których wcielała się w bohaterki Szekspira czy Ibsena, popijając samotnie herbatę, gdyby nie pewna dziennikarka.

Julię Weiss miłością do tej kobiety zaraził jej własny ojciec. Dlatego też postanawia napisać biografię Marii. Nie będzie to jednak zwykła książka, gdyż okazuje się, że Julia wie o swojej bohaterce więcej, niż powinna. Maria nie doszła do tego, co ma, tylko dzięki talentowi i ciężkiej pracy. Bo przecież "aktorka jest jak dziwka, za miłość sprzedaje siebie".

Obie kobiety łączy wspólny cel - odnalezienie kochanka Marii, który okazuje się być również ojcem Julii. Czy Michel żyje? Obydwie panie są w życiu świetnymi aktorkami, przebiegłość i spryt Julii doskonale dorównują kroku inteligencji Marii. Co przed sobą ukrywają? Która z nich stworzyła swoją biografię na potrzeby sytuacji? Dialog między nimi przedstawia pełną gamę emocji, świetną znajomość psychologii, nie brak mu również ironii czy humoru, a zwroty akcji pozostawiają czytelnika w nieustannej niepewności. To nie tylko rozmowa o teatrze i miłości, to bolesna i jakże prawdziwa opowieść o życiu, ze wszystkimi jego aspektami.

Monika Stando
Elbląski Dziennik Internetowy
14 listopada 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...