Odkryj historię międzywojennej Gdyni

Teatr Gdynia Główna

Odkryj historię międzywojennej Gdyni na nowo. Wciel się w historyczną postać i rozwiąż mroczną tajemnicę. Przyjdź na Bankiet i wpłyń na losy miasta z morza i marzeń

Już 27 maja o godzinie 19:30 rozpoczynamy cykl spektakli interaktywnych, współtworzonych przez widzów. Jeśli chcesz wziąć udział w tym elitarnym wydarzeniu, odpowiedz na pytanie:
Która kamienica była największą kubaturowo budowlą w międzywojennej Gdyni? Podaj adres.

Odpowiedź wyślij na adres: teatr@teatrgdyniaglowna.pl
Liczba miejsc ograniczona.
Decyduje kolejność zgłoszeń!
Jest to mały, kameralny, interaktywny spektakl dla osób pełnoletnich z ograniczoną liczbą miejsc, grany w prywatnym mieszkaniu starej gdyńskiej kamienicy.

Spektakl interaktywny Teatru Wzwyż
"BANKIET"
Rok 1932. W powietrzu słony zapach morza i pisk mew. Pierwsze automobile wyprzedzające konne dorożki turkoczące po kocich łbach. Ogromne żurawie portowe i rybacy wystawiający wprost z kutrów śledzia z porannego połowu. Strome klify, przykurczone przez wiatr sosny, wczasowiczki w długich sukniach karmiące okruszkami gołębie. Gdynia.
Na salonach panuje poruszenie i atmosfera niecierpliwego wyczekiwania. Znane osobistości gdyńskie zostały zaproszone na bankiet uświetniający dziesięciolecie położenia kamienia węgielnego pod pierwszą na Kamiennej Górze willę; momentem kulminacyjnym ma być odsłona specjalnie na tę okazję wybitej złotej monety. Prezes Pierwszego Polskiego Towarzystwa Kąpieli Morskich w Gdyni, Ryszard Gałczyński, wita przybyłych Eugeniusza Kwiatkowskiego, Tadeusza Wendę, księdza Rybkę, pianistkę Marię Ludwikę Dońską i inne znamienite osoby z Gdyni i okolic.
Goście bawią się na przyjęciu poznając siebie nawzajem, prowadząc konwersacje i popijając szampana. W tle słyszalna jest dyskretnie muzyka tego okresu, stojące pod ścianami kanapy i szezlongi zapraszają, by na nich przysiąść.
Nie wszystko jednak przebiega zgodnie z planem. W powietrzu czuć unoszący się głęboki zapach tajemnicy. Zaniepokojeni i podekscytowani goście próbują rozwiązać zagadkę. Kim jest siostra prezesa? Czemu persony przybyłe z Gdańska trzymają się tylko w swoim gronie, szepcząc i rzucając innym wymowne spojrzenia? Gdzie podział się fotograf i kto ostatnio z nim rozmawiał?

Nie jest to zwykły spektakl. Jest to jedyne w swoim rodzaju wysublimowane połączenie teatru, improwizacji, gry fabularnej i prawdziwego życia, w którym widzowie przenoszą się w czasie i wcielają w znane postaci gdyńskie, by odgrywając swoją rolę wpłynąć na losy międzywojennej Gdyni.
Za pomocą naszego spektaklu interaktywnego chcemy promować historię Gdyni, tak ciekawą, a niekoniecznie znaną. Widzowie bawiąc się i uczestnicząc w przedstawieniu będą poznawać tę historię nie tylko jako suche fakty, ale jako gorącokrwistą opowieść, którą zapamiętają na lata.
Chcemy uczcić 90-lecie nadania praw miejskich Gdyni i przybliżyć naszym gościom osoby, które zapisały się złotymi zgłoskami jako budowniczowie Gdyni i szerzyciele polskości w tym trudnym dla Polski okresie.
Nasz spektakl ma być też projektem społecznym, w którym chętni mieszkańcy Gdyni udostępnią swoje mieszkania i zaproszą sąsiadów, a my, biorąc wszystkich w tajemniczą podróż po historycznej Gdyni, zapoznamy ich ze sobą i zintegrujemy, otwierając jednocześnie na sztukę.

Pieczę nad przedsięwzięciem sprawuje Piotr Srebrowki, reżyser nagrodzony Galionem Gdyńskim, aktor teatralny i filmowy, aktywnie działający w Teatrze Gdynia Główna, Centrum Kultury w Gdyni, współpracujący z Teatrem Miniatura, Teatrem Wybrzeże, Fundacją Teatru BOTO i innymi.
Koordynatorem jest Weronika Kamola-Uberman, aktorka o kilkunastoletnim doświadczeniu w polskich i niemieckich teatrach amatorskich.
Na pomysł stworzenia teatru interaktywnego wpadła Katarzyna Kozyra, która na własnej skórze poznała teatr interaktywny w sercu Niemiec, by przynieść ten pomysł do Polski. Odpowiedzialny za konstrukcję fabularną jest Mikołaj Gano, organizator kilkudziesięciu gier fabularnych odbywających się w całej Polsce na przestrzeni ponad sześciu lat.
Naszym projektantem, wykonawcą kostiumów i grafikiem jest Grzegorz Uberman, od przeszło dziesięciu lat zajmujący się projektowaniem strojów historycznych, fantasy, oraz mody alternatywnej.

Projekt realizowany w ramach projektu POCIĄG DO MIASTA finansowanego przez Miasto Gdynia i realizowanego przez Teatr Gdynia Główna.

(-)
Materiał Teatru
24 maja 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia