Odkryj świat lalek

LALKI – wystawa w katowickim Teatrze Ateneum.

Tradycyjnie już na przełomie lipca i sierpnia antresola Galerii Ateneum zamienia się w przestrzeń, w której rządzą lalki. Znane ze sceny, zwykle oglądane z perspektywy widowni, są teraz na wyciągnięcie ręki.

W tym roku na wystawie można przyjrzeć się z bliska bohaterom dziesięciu archiwalnych już przedstawień, do których scenografie zaprojektowali artyści z Czech, Japonii, Litwy, Słowacji i oczywiście Polski.

Drewniane marionetki sycylijskie ze sztuki „Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa" są dziełem Teresy Targońskiej, płaskie postaci w „Szczurołapie" zaproponowała Julia Skuratova, a lalki żyworękie w „Przypowieści o szczęściu" Eva Farkašova, która jest również autorką projektów do „Krawca Niteczki". Różne formy plastyczne znajdziemy w „Pinokiu" (scenografia: Tomáš Volkmer) i „Śpiącej Królewnie" (scenografia: Pavel Hubička), lalki-figury w „Kopciuszku" (scenografia: Noriyuki Sawa), a kukły w „Kalinowym dworze" (scenografia: Urszula Kubicz-Fik). Z autorskich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza pochodzą natomiast lalki Joanny Braun („Daleka podróż Andersena") oraz Katarzyny Proniewskiej–Mazurek („Serce").

Atrakcyjna aranżacja wystawy powinna zainteresować wszystkie pokolenia, bo lalki eksponowane w innej przestrzeni, niż spektakle, do których zostały stworzone mają nie tylko wartość dokumentalną. Zachwycają, wzruszają lub niepokoją, ale przede wszystkim inspirują. Pobudzają do refleksji i uruchamiają wyobraźnię.

Wystawa zatytułowana LALKI czynna od 15 lipca do 16 sierpnia w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25, od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 15.00. Wstęp bezpłatny.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
15 lipca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia