Odkrywanie muzycznych światów
"Return to the Voice" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Pieśń KozłaTo już ostatnia szansa, żeby zobaczyć w tym roku "Return to the Voice". W grudniu zaplanowano tylko cztery przedstawienia, a bilety na spektakl Teatru Pieśń Kozła rozchodzą się błyskawicznie. Premierowe spektakle odbędą się w dniach 20, 21 grudnia 2014 o godz. 19.00 i 21 grudnia również o godz. 21:30 w Katedrze Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.
"Return to the Voice" to wyjątkowy spektakl muzyczny, który powstał na bazie gealickiej muzyki, technik wykonawczych oraz istoty tradycji przekazu ustnego dawnych Szkotów. Tę dawną, niemal zapomnianą tradycję przedstawił w nowym wydaniu Teatr Pieśń Kozła.
Bilety na wyczekiwane przedstawienie rozchodzą się błyskawicznie. To ostatnia szansa, aby zobaczyć "Return to the Voice" jeszcze w tym roku.
Artyści stworzyli spektakl dzięki wyprawom badawczym do Szkocji. W 2012 roku podróżowali do Fort William, na wyspę Skye, do Edynburga i Glasgow, we wrześniu 2013 roku na wyspy Lewis i ponownie na Skye. Twórców spektaklu zainspirowały gaelickie psalmy i lamenty, a także pieśni wygnania z czasów, gdy Szkoci masowo emigrowali.
- Tradycyjne pieśni odzwierciedlają głębokie korzenie kultury. Poprzez melodię i słowa opowiada się pewną historię. Ale my nie chcieliśmy tylko kopiować dawnych pieśni. Nasz spektakl jest raczej fantazją o szkockiej kulturze, wzbogacaną o obce elementy i przełożoną na język polifonii - mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśń Kozła. - Opowiadamy kilka historii jednocześnie i odkrywamy światy, o których istnieniu sami nie wiedzieliśmy.
Stworzeniem niezwykłej muzyki zajęli się kompozytorzy Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychły, którzy w liczących kilkaset lat melodiach szkockich odkryli naleciałości koptyjskie, nordyckie czy afrykańskie. Do pracy została zaproszona Anna Maria Jopek - wybitna wokalistka jazzowa, dla której było to nowe doświadczenie.
W kompozycjach zachowane zostały linie melodyczne oryginałów, wzbogacone o elementy wymienionych kultur. Co ciekawe, utwory na jeden głos zostały przekształcone w przeszywające polifoniczne pieśni. Niemal wszystkie są wykonywane w zanikającym języku gaelickim.
Premierowe spektakle odbędą się w dniach 20, 21 grudnia 2014 o godz. 19.00 i 21 grudnia również o godz. 21:30 w Katedrze Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Bilety w cenie 40 zł (ulgowy) i 60 zł (normalny) można kupić przez internet oraz w punktach sprzedaży Ticketpro (lista miejsc).