Okno na świat

11. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „KATOWICE – DZIECIOM”

Pierwszy dzień 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom" za nami. Oficjalnemu otwarciu festiwalu towarzyszyło przywitanie przybyłych gości oraz jurorów, którzy w czasie pięciu dni obejrzą jedenaście spektakli konkursowych. Ich werdykt poznamy 19 października podczas zakończenia festiwalu w Willi Goldsteinów.

Pierwszy z konkursowych spektakli zaprezentowany został na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Przedstawienie zatytułowane „Na zewnątrz jest miejsce" z hiszpańskiego teatru Arena en los bolsillos w La Zubi było propozycją przede wszystkim dla najmłodszej publiczności.

Spektakl jest opowieścią o małym chłopcu zamkniętym w czterech ścianach, z których świat można oglądać wyłącznie przez niewielkie okno. To właśnie rozpościerający się za nim widok, rozbudził jego dziecięca ciekawość i sprawił, że pewnego dnia decyduje się on opuścić bezpieczne ramiona matki i wyruszyć w głąb pełnego tajemnic świata.

W hiszpańskiej inscenizacji wyreżyserowanej przez Rose Diaz udział wzięło dwóch aktorów, którzy z niezwykłą pieczołowitością animują lalkę chłopca, zapraszającą do swego niezwykłego świata, zasiadające na widowni dzieci. Dodatkowo jeden z wykonawców odgrywa postać uwięzionej za kratami matki, która nie może być przewodniczką syna w wędrówce.

Całość akcji spektaklu rozgrywa się na łonie przyrody, pośród odgłosów natury, wzbudzającej na każdym kroku zainteresowanie chłopca i uruchamiającej dotąd nieznane zmysły. Nadszedł w końcu czas, kiedy może on dotknąć trawy, kwiatów, kamienia czy piasku, poczuć na swej skórze krople deszczu. Centrum niezwykłej scenografii w spektaklu stanowi kamienny głaz, który wraz z rozwojem scenicznych wydarzeń nabiera ludzkich kształtów.

Hiszpański spektakl doskonale pokazuje, że by uchwycić to, co najważniejsze wcale nie potrzebne są słowa. Artyści teatru Arena en los bolsillos zdają sobie sprawę, iż dziecko, jak nikt inny ze swą wrażliwością, potrafi odczytać ukryte sensy i znaczenia.

Uruchomiona w trakcie hiszpańskiego spektaklu dziecięca wyobraźnia, dała wyraz w postaci żywych reakcji, zgromadzonych na widowni dzieci. Niezwykle prosta i zarazem nie pozbawiona metafor historia chłopca odkrywającego samodzielnie świat, z pewnością doskonale pobudziła ciekawość małych widzów i sprawiła, że spróbują oni przezwyciężyć własny strach przed otaczającym ich światem.

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
16 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia