Olsztyński Teatr Lalek nagrodzony

"Na Warmii...dawno, dawno temu" - reż. Zbigniew Głowacki - Olsztyński Teatr Lalek

"Na Warmii... dawno, dawno temu" - spektakl Olsztyńskiego Teatru Lalek zdobył dwie nagrody na festiwalu w chorwackim Zagrzebiu.

- Cieszy mnie, że nasza regionalna opowieść okazała się uniwersalna - mówi Zbigniew Głowacki, reżyser przedstawienia i dyrektor OTL.

Spektakl "Na Warmii... dawno, dawno temu" to adaptacja trzech opowieści Marii Zientary-Malewskiej, warmińskiej poetki i pisarki. Przedstawienie na międzynarodowym festiwalu teatrów lalkowych w Zagrzebiu zdobyło dwie nagrody: za lalki, które zaprojektował Ireneusz Salwa, oraz za zespołową animację. W spektaklu występują: Hanna Banasiak, Jagna Polakowska i Roman Wołosik.

- Do Zagrzebia przyjechały przedstawienia ze Słowenii, Serbii, Czech, Rosji i Chin - mówi Zbigniew Głowacki, reżyser. - Byliśmy jednym z dwóch polskich teatrów. Konkurencja była duża, więc te nagrody bardzo nas ucieszyły. Tym bardziej gdy okazało się, że w naszej regionalnej opowieści są treści uniwersalne, zrozumiale dla wszystkich.

Spektakl to inscenizacja trzech opowieści Marii Zientary Malewskiej. Ich akcja rozgrywa się w konkretnych miejscach, nad konkretnymi warmińskimi jeziorami.

Jak mówi Głowacki, spektakl został zrealizowany w formie teatru stolikowego. Lalki nawiązywały w swej formie do prostych dziecięcych zabawek. - Do inscenizacji wprowadziłem też element gawędziarski, bo sztuka opowiadania zanika - tłumaczy. - Okazało się, że taki teatr sprawdza się i jest atrakcyjny nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Nagrody w Zagrzebiu to niejedyne wyróżnienia, jakie zdobył OTL. Przypomnijmy, że na festiwalach w Polsce nagrodzono przedstawienia "Na arce o ósmej", "Chłopcy z placu Broni", "Dzikie łabędzie" oraz "Igraszki z diabłem".

Spektakl "Na Warmii..." można będzie oglądać na scenie OTL od najbliższej soboty. Natomiast na 28 września teatr przygotowuje premierę. Będzie to "Amelka, bóbr i król na dachu" Tankreda Dorsta w reżyserii Jacka Malinowskiego. Inspiracją sztuki są baśnie nadreńskie. - W tym przedstawieniu wykorzystamy nowoczesne media - zapowiada dyrektor Głowacki. - Scenografię będzie współtworzył rzutnik. Za projekcje multimedialne odpowiada Rimas Sakalauskas, bo przedstawienie powstaje we współpracy z Litwinami. Autorką scenografii jest Giedre Brazyta, a muzykę skomponował Antanas Jasenka. Jest dostosowana do dziecięcego ucha i z tego, co wiem, podoba się też aktorom.

Ewa Mazgal
Gazeta Olsztyńska
18 września 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...