OPERA I OPERETKA

Początek sezonu w Operze Narodowej

Już w maju dyrekcja teatru zapowiadała szybkie podanie do wiadomości planu premier i wydarzeń w przyszłym sezonie, z jednoczesnym podaniem terminarza przedstawień na cały sezon. Tymczasem na koniec sierpnia udało się zamieścić na stronie internetowej jedynie plan przedstawień na dwa miesiące i kilka wiadomości o tym, co nas czeka do końca tego roku.

Sezon otworzy galowe przedstawienie "Król Roger" K. Szymanowskiego, zaplanowane na piątek, 28 września. Inaugurację poprzedzi jednak kilka wydarzeń. Już 8 września koncert z cyklu "Sinfonia Varsovia swojemu miastu". W jego programie: uwertura do opery "Don Giovanni" W.A. Mozarta, Koncert skrzypcowy J. Haydna i IV Symfonia d-moll op. 120 R. Schumanna. Koncertem dyryguje Jerzy Maksymiuk. Kolejnym wydarzeniem będą gościnne występy Opery Lwowskiej. Rozpocznie je koncertowa wersja dwuaktowej opery "Mojżesz" skomponowanej przez Myrosława Skoryka z okazji wizyty na Ukrainie w 2001 roku Papieża Jana Pawła II. Koncert odbędzie się 13 września w bazylice Najświętszego Serca Jezusa na Kawęczyńskiej. Na scenie Opery Narodowej ukraińscy artyści 14 września zaprezentują balet "Esmeralda" G. Pugniego, a dzień później "Bal maskowy" G. Verdiego. 
Na 15 i 16 września zapowiedziano dwa koncerty poświęcone pamięci Marii Callas, wielkiej primadonny naszych czasów, w 30. rocznicę jej śmierci. 

Pierwszy wieczór będzie należał do artystów z Grecji: Irene Karaianni (mezzosopran), Vassiliki Karayanni (sopran) oraz pianisty Thanassisa Apostolopoulos. Drugiego wieczoru wystąpią polscy soliści: Iwona Hossa (sopran), Agnieszka Wolska (sopran), towarzyszyć im będzie Anna Marchwińska. Gościem specjalnym obu wieczorów będzie Giovanna Lomazzi z Włoch, która poprowadzi wspomnienia o Marii Callas. Z kolei na 17 września zapowiedziano premierę filmu "Katyń", najnowszego obrazu Andrzeja Wajdy. Cztery wieczory wypełnią gościnne występy sanktpetersburskiego Teatru Baletu, który zaprezentuje europejską premierę baletu "Mewa" do muzyki Siergieja Rachmaninowa i Aleksandra Skriabina. Libretto opracowano na podstawie sztuki Antoniego Czechowa "Mewa", twórcą choreografii jest Boris Ejfman. 

Wydarzeniem okaże się zapowiedziana na 15 i 16 października prapremiera współczesnej "opera sacra" opartej na słowach Karola Wojtyły - Jana Pawła II, oraz muzyce sakralnej i jazzowej Włodka Pawlika. "Rzecz dzieje się w pozascenicznej przestrzeni Teatru (Sale Redutowe, Foyer Główne i Dolne). Widzowie i wykonawcy wspólnie odbywają tę drogę - Via Sancta, poprzez cztery akty - cztery stacje - cztery słowa: Aktor - Kapłan - Ojciec - Święty. Akt I: Aktor oparty jest na fragmencie teatralnej sztuki \'Hiob\' Karola Wojtyły z roku 1940 (!). Dwoje aktorów oraz trio jazzowe - swobodne nawiązanie do Teatru Rapsodycznego Kotlarczyka i Wojtyły... Akt II: Kapłan - to małe oratorium na dwoje śpiewaków i chór, skomponowane z fragmentów \'Pieśni o Bogu ukrytym\', napisanej przez kleryka Karola Wojtyłę (1944). Akt III: Ojciec - to symfonia-testament na dwoje aktorów, dwoje śpiewaków, chór i kameralną orkiestrę. Spotkanie wszystkich wykonawców-postaci z tekstami pochodzącymi z różnych okresów życia Wojtyły, aż po słowa ostatnie... ergo: \'Testament\'. Akt IV: Święty - to śpiewana przez chór uboga medytacja łacińskiej sekwencji \'Stabat Mater\' nawiązująca do idiomu chorału gregoriańskiego" - pisze Ryszard Peryt, który jest jednocześnie scenografem i reżyserem. Zajmuje się również aranżacją przestrzeni całego przedstawienia. 

Warto jeszcze choćby wspomnieć o gościnnym koncercie Orchestra del Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, który odbędzie się 9 listopada. W programie: sześć utworów op. 6 A. Weberna, "Idylla Zygfryda" R. Wagnera oraz I Symfonia op. 68 J. Brahmsa. Koncert poprowadzi znakomity dyrygent Zubin Mehta, honorowy członek Wiedeńskich Filharmoników. - Mehta posiada cenną umiejętność rozbudzania w zespole ochoty do gry pod jego dyrekcją - to opinia Artura Rubinsteina. Na 30 października zaplanowano pierwszą premierę tego sezonu. Będzie to prawie zupełnie zapomniany "Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale" Karola Kurpińskiego, przygotowany z okazji obchodów 150-lecia śmierci tego kompozytora. Inscenizacja będzie dziełem Janusza Józefowicza, reżyseria i choreografia - Andrzeja Worony, dekoracje i scenografia Marii Balcerek, projektantki kostiumów. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Łukasz Borowicz. Druga premiera, za sprawą realizatorów, zapowiada się jak prawdziwy armatni wystrzał. "Opowieści Hoffmanna" Offenbacha zrealizuje zespół: Harry Kupfer - reżyseria, Hans Schavernoch - scenografia, oraz Elke Eckardt i Reinhard Heinrich - projektanci kostiumów. Wszyscy należą do światowej czołówki realizatorów operowych. Ich inscenizacje podziwiano na najbardziej prestiżowych scenach operowych i festiwalach. W Polsce pojawią się po raz pierwszy. Premiera 30 listopada. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Tomasz Bugaj, dyrektor muzyczny. Do końca roku czeka nas jeszcze 6 grudnia prapremiera opery dla dzieci. Będzie to "Magiczny Doremik" Marty Paszyńskiej. Dzieło powstało na specjalne zamówienie Opery Narodowej.

Adam Czopek
Nasz Dziennik
30 sierpnia 2007

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia