Opera na brzegu Warty

artyści mają przyjechać do Mstowa z Aidą

Częstochowa przyciąga turystów klasztorem jasnogórskim, Olsztyn ruinami zamku, Janów jurajskimi ostańcami, a Mstów postanowił zagospodarować tereny nad Wartą.

Turystycznym gminom na Jurze rośnie groźny konkurent. W Mstowie powstanie kąpielisko, będzie przystań kajakowa i atrakcje dla miłośników muzyki. Budowana już jest scena plenerowa. Organizator tegorocznego Święta Muzyki w Toruniu, Krzysztof Pośpiech zapowiedział plenerowe wystawienie w Mstowie słynnej opery  Aida  Giuseppe Verdiego.

Gminny Mstów, który przed wiekami posiadał znaczenie większe od Częstochowy, lecz stracił prawa miejskie po powstaniu styczniowym, ma w takich przedsięwzięciach doświadczenie. Od trzech lat wystawiane są tu opery, poczynając od  Halki  poprzez  Straszny Dwór , po  Nabucco , w wykonaniu artystów Opery Śląskiej. Frekwencja zawsze dopisuje, a teraz Pośpiech mówi o  Aidzie  w plenerze. To może być prawdziwy hit, ponieważ w Mstowie, w łuku koryta przepływającej przez tę miejscowość Warty, powstaje plenerowa scena. Znajdzie się ona w pobliżu malowniczego przełomu rzeki przepływającej przez wapienne skały. Sceneria jest iście bajkowa, a widzowie będą siedzieć na dość rozległym terenie.

Zagospodarowanie całego, pięciohektarowego terenu ma się zakończyć za dwa lata, lecz jeśli uda się pozyskać dodatkowe pieniądze, scena może być gotowa już za rok. Na razie finansowanie tej inwestycji ma się odbywać wyłącznie własnymi siłami samorządu Mstowa.

- To świetny pomysł - ocenia Jaromir Peszke, turysta z Jaworzna, przejeżdżający przez Mstów na rowerze. - Bywam tu często, mam tu znajomych. Odbywają się tu malownicze widowiska pod gołym niebem na błoniach nad Wartą. Opera w plenerze będzie wyglądać świetnie i na pewno przyciągnie mnóstwo ludzi, nie tylko z Częstochowy, ale z całego regionu - dodaje.

Na to właśnie liczy gmina, inwestując prawie 5 milionów złotych. Oprócz sceny, na stawie Tesarka, powstanie kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Będą pomosty, plaża i zaplecze sanitarne. W planach są też ścieżki spacerowe, place zabaw, altany i miejsca do grillowania. Dla kajakarzy płynących Wartą ma powstać przystań.

Mstów ma także inne turystyczne argumenty. W okolicy znajduje się słynny zespół klasztorny w Wancerzowie, a na zagospodarowanie czekają zabytkowe stodoły.

Kocha muzykę i ją popularyzuje

Krzysztof Pośpiech to znakomity chórmistrz i pedagog, który przez całe życie stara się popularyzować muzykę. Prowadził chóry, pracuje w szkołach muzycznych, organizuje koncerty. Zakładał festiwal muzyki sakralnej  Gaude Mater . Postanowił przywrócić pamięć o rodzeństwie Reszków i w Mstowie wystawia coraz to bardziej okazałe widowiska operowe.

Piotr Piesik
Polska Dziennik Zachodni
26 września 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia