Opera Nova już po wakacjach

"Obsesje" - reż. / choreografia: Krzysztof Pastor - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

W Operze Nova rozpoczynają się próby i przygotowania do pierwszej premiery sezonu 2015/2016, "Dziadka do orzechów". Przed październikową premierą baletu Piotra Czajkowskiego bydgoszczan czeka spotkanie z tańcem współczesnym: 15 września wystąpi Polski Balet Narodowy.

Tancerze baletu oczekują na pierwsze spotkanie z wybitnym kanadyjskim choreografem Paulem Chalmerem. Pracownie krawieckie, szewskie i modystyczne - w gotowości do wykonania kilkuset wspaniałych kostiumów wg projektów Agaty Uchman. W przyszłym tygodniu orkiestra rozpocznie próby pod kierownictwem Macieja Figasa. Zapowiadającą się imponująco, pełną niespodzianek scenografię projektuje Mariusz Napierała. Warto przypomnieć, iż premiera polska "Dziadka do orzechów" odbyła się w Bydgoszczy, 10 kwietnia 1958 r., wystawiona przez Studio Operowe w choreografii Rajmunda Sobiesiaka.

Bilety na premierę (24 X) będą sprzedawane od 1 września br.

PAUL CHALMER - tancerz, choreograf. Urodził się w Ottawie w Kanadzie. Naukę tańca pobierał w National Ballet School of Canada. Jego zachwyt baletami choreografa Johna Cranko był motywacją do opuszczenia Kanady i związania się w 1980 roku z zespołem Stuttgarter Ballett, gdzie trzy lata później został solistą, tańcząc wiele głównych ról z jego repertuaru. Występował także jako gościnny solista w The English National Ballet, The Birmingham Royal Ballet, The Scottish Ballet, The London City Ballet, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro dell' Opera di Roma i w mediolańskim Teatro alla Scala. Tańczył m.in. w choreografiach Georgesa Balanchine'a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe'a i Uwe Scholza.W 1999 roku Paul Chalmer został baletmistrzem zespołu baletowego Semperoper w Dreźnie, a w 2000 na zaproszenie Uwa Scholza został baletmistrzem zespołu Leipziger Ballett. Zadebiutował także jako choreograf. W latach 2005-2010 Paul Chalmer był dyrektorem zespołu baletowego opery w Lipsku. Dla Leipziger Ballett stworzył takie produkcje jak Jezioro łabędzie (2005), Dziadek do orzechów (2007), Ognisty ptak (2008), Giselle (2009) i Pietruszka (2009). W 2010 roku Chalmer stworzył nową, pełnospektaklową choreografię dla Opery Rzymskiej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2011 roku był jurorem podczas Międzynarodowego Konkursu Baletowego Prix de Lausanne. W tym samym roku stworzył choreografię do Jeziora łabędziego dla zespołu MaggioDanza, z premierą podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. W listopadzie 2013 roku zespół baletowy przy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu wystawił jego Romeo i Julię. W 2014 r. Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotował premierę "Kopciuszka" Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera. W maju/czerwcu 2014 roku balet Opery Rzymskiej zrealizował Śpiącą królewnę w jego choreografii.

*

Przed październikową premierą baletu Piotra Czajkowskiego bydgoszczan czeka jeszcze jedno spotkanie z tańcem - tym razem współczesnym: 15 września wystąpi Polski Balet Narodowy.

Będzie to występ gościnny w ramach tournée Polskiego Baletu Narodowego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znakomity Zespół (przypomnijmy, że występował na scenie Opery Nova kilkakrotnie, ostatnio w maju br. przedstawiał "Don Kichota" Minkusa) zaprezentuje choreografie dwóch czołowych polskich choreografów: Krzysztofa Pastora i Emila Wesołowskiego składające się na spektakl pt. "Obsesje" (na zdjęciu).

Warto wspomnieć, że balety Krzysztofa Pastora "Adagio & Scherzo" i "Moving Rooms" znalazły się w czerwcu 2015 roku w programie prestiżowych występów gościnnych Polskiego Baletu Narodowego w Nowym Jorku i Waszyngtonie. W programie wieczoru baletowego "Obsesje" przedziela je wyrazisty balet "Powracające fale" Emila Wesołowskiego na dwoje tancerzy, gdzie najprostsze relacje pomiędzy kobietą i mężczyzną stale zmieniają swoje barwy i uderzają w widza jak fale poematu symfonicznego Mieczysława Karłowicza. W spektaklu biorą udział czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego, a wśród nich: Yuka Ebihara, Maria Żuk, Marta Fiedler, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko i Paweł Koncewoj.

(-)
Materiał organizatora
19 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...