Opera w plenerze z kostiumami od Tomasza Jacykowa

"Mandragora" - reż. M. Znaniecki - Teatr Wielki

Michał Znaniecki realizuje "Mandragorę" w plenerze. Jest ona dla niego pretekstem do opowiedzenia pewnej historii o człowieku, który chciał stać się kimś innym, lepszym, piękniejszym, modniejszym... Scenografię będzie tworzyła fasada podstolickiego dworu. A kostiumy zaprojektował Tomasz Jacyków, stylista i celebryta

"Mandragora" to utwór, który powstał w 1920 roku do scenariusza Ryszarda Bolesławskiego i Leona Schillera. Stanowił intermezzo komedii Moliera "Mieszczanin szlachcicem" wystawionej w Teatrze Polskim w Warszawie. Jest to pantomima w trzech sprawach na orkiestrę symfoniczną. 

Michał Znaniecki realizuje "Mandragorę" w plenerze. Jest ona dla niego pretekstem do opowiedzenia pewnej historii o człowieku,który chciał stać się kimś innym, lepszym, piękniejszym, modniejszym... Znaniecki wraca do tego tematu po latach, bo zmieniły się czasy, zmieniły się konteksty, w których może do tematu wrócić. Swój spektakl będzie realizował w Podstolicach. Scenografię będzie tworzyła fasada podstolickiego dworu.

Główny bohater zaprosi publiczność do wzięcia udziału w spektaklu, przypominającym marzenie. Poszczególne postaci będą wydobywane z ciemności za pomocą światła i projekcji. Bohaterowie pojawią się w oknach budynku, na jego balkonach i tarasach. Dom Monsieur Jourdin stanie się miejscem, gdzie balet Lully wymiesza się z ariami Richarda Straussa w konwencji teatru molierowskiego.

Sytuacje będą się zmieniać jak w kalejdoskopie. Dzięki takiemu spojrzeniu twórcy spektaklu wykreują przed widzem kolorowy świat Karola Szymanowskiego, wydobywając jego humor i ironię, tak rzadko spotykane w innych utworach polskiego kompozytora. Publiczność, siedząca przed fasadą dworu w Podstolicach będzie miała okazję obserwować wszystkie okna, balkony i galerie, które zostaną wypełnione światłem i ruchem.

Spektakl w Podstolicach kierowany jest zarówno do znawców, jak i widza, który po raz pierwszy spotyka się z nazwiskami Lully’ego, Straussa, Szymanowskiego, a nawet… Moliera.

W przedstawieniu udział wezmą soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu, a zespołem kameralnym dyrygować będzie Krzysztof Słowiński. Kostiumy zaprojektował Tomasz Jacyków. Reżyserię świateł przygotowuje Bolesław Palewicz, a choreografię - Iwona Pasińska. 

Bilety w cenie 100 zł na plenerowy spektakl w Podstolicach można kupić w CIM-ie, Cafe Rosenthal w Kupcu Poznańskim, Cafe Art w Starym Browarzem, Salonie Rosenthala i dworze w Podstolicach.

Stefan Drajewski
Głos Wielkopolski
27 maja 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...