Opery Pendereckiego w 80. rocznicę urodzin kompozytora

w ramach Festiwalu Emanacje na scenie Opery Krakowskiej

W 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego na scenie Opery Krakowskiej zobaczymy trzy opery tego wielkiego kompozytora - „DIABŁY Z LOUDUN”, „UBU REX” i „RAJ UTRACONY”.

W ramach Festiwalu Emanacje zespół naszego teatru przedstawi „DIABŁY Z LOUDUN” w reżyserii Laco Adamika (27,29.09). Ten tytuł jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ premierą tego spektaklu Opera Krakowska otworzyła nowy gmach 13 grudnia 2008 roku. Krakowska inscenizacja została uznana za najlepszy spektakl w 2008 roku przez Kapitułę im. Jana Kiepury. Także krytycy docenili spektakl Laco Adamika. 

Krakowskie przedstawienie pokazuje władzę, która skutecznie potrafi eliminować przeciwników. W tym celu posługuje się kłamstwem, sfingowanym procesem i torturami. Zawsze też pomogą jej ludzie podli, którzy dostarczą bezinteresownych donosów i fałszywych oskarżeń. Znamy to dobrze z naszej XX-wiecznej historii i wciąż obserwujemy w świecie. Nic więc dziwnego, że Laco Adamik zrobił spektakl prawie współczesny. (Jacek Marczyński, Rzeczpospolita, grudzień 2008). 

Realizatorzy krakowskiej premiery: reżyser Laco Adamik, scenograf Barbara Kędzierska, twórcy kostiumów Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk (...) stworzyli dobry i spójny teatr. Podkreślili ponadczasowość, ba, nawet współczesność tragedii, która przydarzyła się w siedemnastowiecznym francuskim miasteczku. (...)Trzeba podkreślić, że odtwórcy poszczególnych ról (nie sposób wszystkich wymienić), budując rozmaitość ich portretów psychologicznych (...) dobrze oddali narastającą z biegiem akcji grozę prowadzącą do poruszającej sceny śmierci na stosie. (Anna Woźniakowska, Miesięcznik Społeczno - Kulturalny KRAKÓW, styczeń 2009). 

Na scenie Opery Krakowskiej gościnnie wystąpi Opera Wrocławska ze spektaklem „RAJ UTRACONY” w inscenizacji i reżyserii Waldemara Zawodzińskiego (5.10). Premiera spektaklu, która odbyła się 8 maja 2008 roku, została wysoko oceniona nie tylko przez krytyków, lecz także przez samego Krzysztofa Pendereckiego, który nazwał ją najlepszą z dotychczasowych inscenizacji. 

Przejmujące, trzymające w napięciu i współczesne widowisko ukazuje wszystkie walory biblijnej opery Krzysztofa Pendereckiego.(Jacek Marczyński, Rzeczpospolita, maj 2008).

Waldemar Zawodziński stworzył spektakl przejrzysty, logiczny, uszanował intencje twórców opery, nie przesłonił ich własną interpretacją, nie mnożył zbędnych symboli. (Monika Pasiecznik, Odra nr 7, lipiec 2008).

Opera Bałtycka specjalnie z okazji jubileuszu 80. urodzin wielkiego kompozytora przygotowuje inscenizację spektaklu „UBU REX” (3.10). Premiera odbędzie się w przededniu przyjazdu gdańskiego zespołu do Krakowa – 27 września. Janusz Wiśniewski - reżyseria, inscenizacja, scenografia, Wojciech Michniewski, który objął kierownictwo muzyczne nad spektaklem, Emil Wesołowski autor choreografii, oraz wybitni artyści gwarantują wysoki poziom inscenizacji. Utwór był kilkakrotnie wystawiany na polskich scenach operowych m.in. w Krakowie w reżyserii Krzysztofa Nazara (1993 r.). 

Kiedy: 27, 29.09 i 3, 5.10, godz. 18.30
Gdzie: Opera Krakowska

„DIABŁY Z LOUDUN” K. Penderecki, Opera Krakowska
Reżyseria: Laco Adamik
Kierownictwo muzyczne: Andrzej Straszyński/Tomasz Tokarczyk
Dyrygent: Tomasz Tokarczyk
Scenografia: Barbara Kędzierska
Kostiumy: Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk
Przygotowanie Chóru: Marek Kluza/Zygmunt Magiera
Premiera w Operze Krakowskiej – 13 grudnia 2008 roku.
Wznowienie – 27 września 2013 roku

„UBU REX” K. Penderecki, Opera Bałtycka
Kierownictwo muzyczne: Wojciech Michniewski
Inscenizacja i reżyseria: Janusz Wiśniewski
Scenografia: Janusz Wiśniewski
Choreografia: Emil Wesołowski
Przygotowanie Chóru: Anna Michalak
Premiera w Operze Bałtyckiej – 27 września 2013 roku

„RAJ UTRACONY” K. Penderecki, Opera Wrocławska
Kierownictwo muzyczne: Andrzej Straszyński
Dyrygent: Tomasz Szreder
Inscenizacja, reżyseria i dekoracje: Waldemar Zawodziński
Choreografia: Janina Niesobska
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Przygotowanie Chóru: Anna Grabowska-Borys
Premiera w Operze Bałtyckiej – 8 maja 2008 roku

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt realizowany ze środków Województwa Małopolskiego

(-)
Materiał Organizatora
23 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia